Bratislava 5. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Andy Wong)

Ak niečo najviac charakterizuje novú šampiónku ženského tenisu a zároveň svetovú jednotku Ashleigh Bartyovú, tak je to prílišná skromnosť. Na otázku, aký bol jej tenisový rok 2019 po triumfe vo finále WTA Finals 23-ročná rodáčka z austrálskeho Queenslandu odpovedala: „Bolo to raz hore a potom zasa dolu. Predsa len tých vzostupov bolo o čosi viac ako pádov“

Na snímke austrálska tenistka Ashleigh Bartyová

Bartyová vo svojej víťaznej reči v Šen-čene spomenula všetkých okolo seba, len nie samu seba. Poďakovala sa súperke Jeline Svitolinovej za skvelý zápas, svoj trénerský tím označila za najlepší na svete a vysoko vyzdvihla aj fanúšikov a sponzorov. O sebe povedala, že jej výkony mohli byť oveľa lepšie najmä v druhej polovici sezóny. Vo svetle faktov urobila práve ona veľký skok zo širšej do absolútnej svetovej špičky. Pred rokom 2019 nikdy nebola v rebríčku vyššie ako na 15. mieste a končí ho ako svetová jednotka. Pred svojím triumfom na Roland Garros sa nikdy nedostala na grandslamovom turnaji do semifinále a koncoročný šampionát WTA vyhrala ako piata hráčka v histórii pri svojom debute. Celkovo ovládla štyri veľké turnaje na troch rôznych povrchoch, keď okrem parížskej antuky a šen-čenskej haly uspela aj na tráve v Birminghame a tvrdom povrchu vonku v Miami.

„Veľmi si vážim všetky svoje výsledky. Bol to rok, v ktorom som sa ani na chvíľu nezastavila. A jeho záver v Šen-čene bol pre mňa naozaj výnimočný,“ uviedla Bartyová. Jej tréner Craig Tyzzer ešte po triumfe na Roland Garros vyzdvihol nielen tenisové, ale skvelé charakterové vlastnosti novej šampiónky. „Za posledné tri roky vyrástla ako tenistka, aj ako človek. Mimo kurtu zostala presne taká ako predtým – prirodzená, pokorná a plná rešpektu voči svojmu okoliu. Je pôsobivá v tom, aká je normálna. Zaslúži si každý úspech, ktorý dosiahla,“ povedal skúsený Austrálčan.

Po prevzatí rekordného šeku na 4,42 mil. USD v Číne musela Bartyová odpovedať na otázku, čo pre ňu znamená, že sa stala majiteľkou najvyššej prémie v histórii ženského aj mužského tenisu. „Najdôležitejšie je, že rastie ženský šport. Zároveň si však nemyslím, že my všetky čo hráme o celkový triumf, máme ako hlavný cieľ práve výšku odmeny. Je to viac o všeobecnom progrese ženského tenisu a jeho dôležitejšej pozícii na svetovej športovej mape,“ uviedla Bartyová, cituje ju portál 7news.com.au.

Bartyová sa v tomto roku stala 27. ženou na vrchole rebríčka a prvou Austrálčankou of roku 1976, keď ženskému tenisu kraľovala Evonne Goolagongová Cawleyová. Sedemnásobná grandslamová víťazka vo dvojhre a bývalá svetová jednotka je dodnes pre Bartyovú veľký vzor. „Už len to, že moje meno sa spomína s jej menom v rovnakej vete, je ohromujúce. Ona je úžasný človek a rada by som dosiahla aspoň časť z jej úspechov,“ skonštatovala Bartyová. Po vzore Goolalongovej Cawleyovej sa Bartyová stala ambasádorkou tenisu v Austrálii. „Je úžasné, že zdieľame spoločné športové aj kultúrne hodnoty a môžeme sa podieľať na raste tenisu v našej krajine,“ dodala koncoročná svetová jednotka sezóny 2019.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj