Škripek v Európskom parlamente: Kresťanstvo je duchovným dedičstvom Európy. Nezabúdajme na to

Štrasburg 19. januára 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Slovenský europoslanec Branislav Škripek sa na pôde EP opäť zastal kresťanských hodnôt. Vo svojom príspevku v rozprave zdôraznil kresťanskú minulosť Európy v súvislosti s Európskym rokom kultúrneho dedičstva 2018. Škripek zdôraznil fakt, že na pripomínaní si nášho kultúrneho a duchovného dedičstva by sa mali podieľať aj samotné cirkvi. Videozáznam vystúpenia v EP uverejnil na sociálnej sieti Facebook.
Na snímke Branislav Škripek

Internetová stánka Európskeho roka kultúrneho dedičstva uvádza štyri základné piliere tohto dedičstva. K hmotným podobám európskeho dedičstva patrí architektúra, stavby, k nehmotným jazyk, kultúra a zvyky obyvateľstva. Ďalej sa tu uvádzajú prírodné a digitálne aspekty dedičstva. Na pripomenutí dedičstva sa síce podieľalo okolo štyritisíc subjektov, slovenský poslanec v EP však poznamenal, že nechápe, prečo sa k tomu nemohli vyjadriť aj jednotlivé cirkvi.
“Oslovili ste aj kresťanské cirkvi, ktoré Európu vybudovali? Európa je známa aj vďaka katedrálam. Aj Štrasburg má jednu katedrálu. Ani jedna z nich nebola vybudovaná len sama pre seba. Stavba predstavovala vždy úctu k Bohu,” poznamenal Škripek s tým, že počiatočným stavebným kameňom kultúry sú hodnoty. “Kresťanstvo, teda viera v Boha, je jednoznačne duchovných dedičstvom Európy. Mám však pocit, že to tento Rok kultúrneho dedičstva Európy opomína. Síce sa toto zasadnutie venuje kultúre, ani trochu tu nevieme spomenúť úctu k Bohu a pozdvihnutie duše,” povedal na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
“Kresťanstvo bolo hnacím motorom kultúry, sociálnej sféry, vedy a myslím, že tu treba vyzvať, aby sme sa tento rok hrdo hlásili ku kultúrnemu dedičstvu kresťanstva,” vyhlásil Branislav Škripek.
Ďalej v rozprave uviedol, že cirkvi majú veľké pole pôsobnosti v oblasti pripomínania histórie. “Cirkevné budovy tu máme nie na to, aby sme ich opravovali, platili, ale na to aby sme ich mali otvorené pre ľudí. Aby tí, ktorí nikdy nevidel kostol, mohli vojsť dnu a pozrieť sa… Cirkév má čo otvoriť, mali by sme to urobiť a vedieť ich k tomu aj pozvať,” uviedol na záver europoslanec Škripek.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)