Štrasburg 14. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Štefan Puškáš)
 
K posledným udalostiam v Sýrii a zahájeniu spojeneckého útoku na vybrané ciele v okolí Damasku zareagoval slovenský eurposlanec Branislav Škripek. Prinášame celé jeho stanovisku.

Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek.

Po siedmych rokoch vojny neexistuje pre Sýriu jednoduché riešenie. To platí aj o útokoch západných spojencov na vojenské ciele v Sýrii ako odvetu na chemické útoky. Svetové a regionálne mocnosti v kombinácii s ozbrojenými teroristickými skupinami vytvorili neuveriteľne komplikovanú situáciu. Horšie je, že po sérii zlyhaní a zlých rozhodnutí jednotlivých štátnikov a vlád ešte stále čakáme na jasnú víziu vyriešenia konfliktu. Nemá ju totiž žiadna strana.
Výsledkom chemických útokov ako aj spojeneckých útokov je nepredstaviteľné utrpenie Sýrčanov, ktorí sa stali rukojemníkmi vo vlastnej krajine. S odporom sledujem mocenské hry, ktoré chcú len slepo získať viac vplyvu, viac moci a viac zbraní. Na severe Sýrie sa odohráva ďalšia dráma, keď sa otriasajú základy Demokratickej samosprávy, v ktorej majú svoje zastúpenie aj kresťania.
Tento týždeň som hosťoval konferenciu v EP s ich predstaviteľmi, kde sme riešili možnú budúcnosť Sýrie. Vytvorili fungujúci demokratický model, ktorý sa zastáva náboženskej rovnosti, rovnosti medzi mužmi a ženami, ako aj rešpektu ku etnickej príslušnosti svojich občanov. Aj tu trpia a zomierajú ľudia. Jediný demokratický model široko-ďaleko je postupne likvidovaný členom NATO – Tureckom, s tichou podporou Ruska. Začnime ochranou a podporou toho, čo funguje a má budúcnosť. Možno to bude vzorom aj pre zvyšok Sýrie.
Prosím tiež o to, aby sme sa modlili za obyvateľov Sýrie, ako aj za mier na Blízkom východe.
V Bratislave 14. 4. 2018
Branislav Škripek
europoslanec a predseda ECPM
 
Príspevok Škripek: Nikto nemá jasnú víziu riešenia krízy v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.