Brusel 13. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
 

Europoslanec Branislav Škripek na sociálnej sieti vysvetlil, prečo hlasoval proti správe, ktorá útočí na slobodu a suverenitu Maďarska. Zároveň však poukázal na veľmi závažný problém Európskej únie, ktorý môže spôsobiť, že Veľká Británia nebude posledným odchádzajúcim štátom

Na snímke Branislav Škripek

Škripek oznámil, že “hlasoval proti uzneseniu na začatie konania proti Maďarsku”. Je však schválené, keďže zaň hlasovala väčšina europoslancov.
“Štáty strednej Európy majú podľa mňa právo vyjadriť sa k tomu, ako má európsky projekt vyzerať. Maďarská vláda ani zďaleka nie je takou hrozbou, ako zdeformovaná podoba demokracie, akú nám prezentuje súčasný ľavicový liberalizmus v EÚ,” dodal Škripek.
S facebookovým vyhlásením “Juncker potrvrdil svoje staré pozície a profederalistické mantry” pokračuje Škripek v tomto duchu aj vo svojom príspevku pre Európske noviny.
“Prejav predsedu J.C. Junckera síce pokryl všetky možné témy, ale neponúkol takmer žiadne zmysluplné riešenia. Dalo sa to očakávať. Sledujem to už dlhšie.  Predseda Juncker opäť pôsobil unavene a chýbala mu energia na riešenie sporov medzi štátmi, čo výraznejšie vystúpilo do popredia už počas ekonomickej krízy a krízy eurozóny,” upozorňuje Škripek.
Podľa neho Európska únia dnes potrebuje “jasnú víziu v tak zásadných témach ako je migrácia, brexit alebo eurozóna”, ale namiesto toho Juncker iba opakoval staré návrhy, ktoré boli viackrát odmietnuté, čím sa “opäť stráca drahocenný čas, ktorý hlavne v týchto krízach nemáme”.
Ako jasne neprijateľné je pre Škripeka Junckerov návrh, aby sa hlasovanie v Európskej rade zmenilo z jednomyseľného na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. V praxi by to znamenalo zásadnú vec, že “ak by mali krajiny V4 rozdielne postoje ako ostatné, ako tomu bolo napríklad v otázke migrácie a prijímania utečencov, budú väčšími prehlasovaní”, tiež “nebude možnosť zablokovať niektoré rozhodnutia, ako bolo tomu doteraz”. Slovensko si “musí ponechať suverenitu v zahranično-politických oblastiach”.
K Junckerovmu vyhláseniu o zlom a škodlivom nacionalizme Škripek poznamenáva, že “či zabudol, že EÚ vznikla ako spoločenstvo národov” a počas jej existencie došlo k tragickým skúsenostiam s potláčaním identít jednotlivých národov aj s presadzovaním “jedného národa, jedného štátu a jedného vodcu”.
Škripek je presvedčený, že Európa potrebuje nový konfederačný model. “Potrebujeme silné národy, lebo len toto je cesta, ako mať silnú Európu. Musíme prehodnotiť mandát a postupy najdôležitejších centrálnych inštitúcií EÚ: Národné parlamenty musia mať ráznejšie slovo,” vyhlasuje. “Nemôžeme dopustiť potláčanie suverenít krajín v mene budovania dočasného blahobytu či jednoliateho rozhodovania väčších krajín.”
Ako riešenie navrhuje otvorenie Lisabonskej zmluvy a preformulovanie niektorých dôležitých bodov, týkajúcich sa aj suverenity krajín. “Lebo inak odchod Veľkej Británie nemusí byť posledným,” varuje.
 

Príspevok Škripek nachádza v európskom systéme ešte niečo horšie, ako je začatie právneho konania voči Maďarsku zobrazený najskôr Hlavné správy.