Moskva 6. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)
 
V súvislosti s vyšetrovaním kauzy otrávenia bývalého agenta Skripaľa sa do pozornosti médií vo Veľkej Británii a v Rusku dostala Viktória Skripaľová, neter Sergeja a sesternica Júlie Skripaľovcov. Dokonca má vlastné verzie: predpokladá, že vinníkom mohol byť bývalý partner Júlie alebo konzumácia morských plodov…

Ilustračné foto

Viktoria Skripaľová, 45-ročná sesternica Júlie, v súčasnosti žije v ruskom Jaroslavli, ale chystá sa do Veľkej Británie a chce navštíviť Sergeja a Júliu. Prezradila, že britská ambasáda jej sľúbila víza, ale z nepochopiteľných dôvodov sa celá vec naťahuje.
Pre britský denník The Times prezradila, že sa chce porozprávať s Júliou, ktorá sa prebrala z kómy, a zistiť, kedy sa chce vrátiť do vlasti. V telefonickom rozhovore prezradila, že podozrieva bývalého partnera Júlie, ktorý z pomsty mohol túto dvojicu otráviť.
Má však aj inú verziu. V rozhovore pre ruské médiá povedala, že britská strana akosi starostlivo utajuje informácie o objednávke, ktorú Skripaľovci urobili v pizzerii. Z ničoho nič sa táto informácia stala „britským štátnym tajomstvom“ a Londýn sa snaží vyhnúť odpovediam. Viktória Skripaľová prízvukovala, že prvé príznaky, keď Skripaľovcov našli, nasvedčovali, že ide o otravu rybnými produktmi. Na druhej strane nechápe, prečo sa potom neotrávila dievčina, ktorá ich našla ako prvá. Ešte väčšou záhadou je to, prečo a ako sa potom priotrávil policajt, ktorý sa na mieste činu objavil až neskôr…
Viktória Skripaľová poukazuje aj na ďalšie „nedorozumenia“. Pripomenula, že sa v dome Skripaľovcov nachádzali dve mačky a dve morské prasiatka. Tieto údajne útok prudkým jedom prežili, ale ako je potom možné, že sa otrávil policajt? Mimochodom, otázky súvisiace so zdravotným stavom týchto domácich zvierat kládlo aj ruské ministerstvo zahraničia, ale britská strana nevie povedať nič súvislé a vzniká dojem, že niektoré informácie utajuje.
Viktória Skripaľová pre ruské médiá vyhlásila, že ju prekvapuje správanie zo strany Britov. Taja informácie o objednávke v pizzerii, utajuje informácie o stave domácich zvierat Skripaľovcov, utajujú vysvetlenia, prečo sa neotrávila slečna, ktorá ako prvá našla Skripaľovcov, ale priotrávil sa policajt, ktorý prišiel neskôr. Viktória Skripaľová prízvukuje, že britské vyšetrovanie prináša viac nejasností a nových otázok, ako jasností a odpovedí.
Zaujímala sa o osud domácich zvierat Skripaľovcov: „Kde sú vlastne v súčasnosti? Aký je ich stav? Žijú – nežijú? Sú mimo nebezpečenstva? Čo je s nimi? Prečo tieto dôležité informácie britská strany utajuje?“ Zdôraznila, že ak jedovatá látka bola použitá v dome Skripaľovcov, malo to zasiahnuť aj domáce zvieratá. Prečo britskí vyšetrovatelia utajujú tieto informácie? Naopak susedia Skripaľovcov prezradili, že už po incidente videli vonku mačku Skripaľovcov a údajne bola v poriadku…
Zatiaľ kauza Skripaľovcov prináša viac otázok, ako odpovedí. A drvivú väčšinu týchto otázok prinášajú britskí vyšetrovatelia, ktorí by naopak mali nachádzať odpovede. Ak vedú vyšetrovanie amatérsky alebo sprisahanecky, aj táto kauza sa možno stratí niekde pod kobercom britskej justície, ako predošlá kauza otrávenia ruského agenta Alexandra Litvinenka.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Skripaľova neter a sesternica jeho dcéry, Viktória, zverejnila dve možné príčiny otrávenia: Bývalý partner Júlie a morské plody zobrazený najskôr Hlavné správy.