Tallinn 30. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-ITN via AP)
 
Estónske bezpečnostné úrady v nedeľu odmietli mediálnu správu o tom, že bývalý ruský dvojitý špión Sergej Skripaľ odovzdával Estónsku informácie týkajúce sa identity ruských tajných agentov. “Skripaľ nemal nič dočinenia s prípadmi, ktoré boli odhalené v Estónsku,” uviedol pre agentúru DPA hovorca príslušných orgánov

Na videosnímke z 27. februára 2018 bývalý ruský špión Sergej Skripaľ nakupuje v obchode v Salisbury

Nemecký spravodajský magazín Focus s odvolaním sa na vysoko postaveného predstaviteľa Jednotky pre kontrarozviedku hlavného veliteľstva NATO (ACCI) v piatok napísal, že Skripaľ do roku 2017 pracoval pre tajné služby štyroch členských štátov Severoatlantickej aliancie.
Podľa zmieneného nemeckého média mal Skripaľ poskytnúť údaje, ktoré viedli k identifikácii troch ruských špiónov v Estónsku vrátane v Rusku narodeného člena estónskej armády a jeho otca. Oboch zatkli začiatkom septembra na základe podozrenia z vlastizrady po tom, ako ich obvinili z poskytovania tajných vojenských dát Moskve.
Americký denník The New York Times v máji priniesol správu, že Sergej Skripaľ sa v roku 2016 v niekoľkých európskych krajinách – vrátane Estónska – stretol s členmi tajných služieb; malo sa tak stať po tom, ako Skripaľ v rámci medializovanej výmeny špiónov opustil Ruskú federáciu.
Skripaľa a jeho dcéru otrávili v marci v juhoanglickom meste Salisbury nervovoparalytickou látkou novičok, ktorá bola vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze. Incident vyvolal diplomatickú roztržku medzi Londýnom a Moskvou, pričom Británia a desiatka jej spojencov vyhostili ruských diplomatov. Rusko reagovalo recipročne.
Británia z uskutočnenia útoku podozrieva agentov ruskej vojenskej rozviedky GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Investigatívni novinári doteraz odhalili údajne pravú totožnosť jedného z dvoch agentov – podľa portálu Bellingcat sa Boširov v skutočnosti volá Anatolij Čepiga a je plukovníkom GRU.
Údaje o totožnosti Petrova budú zverejnené v najbližších siedmich až desiatich dňoch, napísal v piatok britský denník The Times s odvolaním sa na zdroje oboznámené s týmto prípadom.
Britský denník Daily Telegraph okrem toho v piatok informoval, že britské spravodajské služby a protiteroristická policajná jednotka medzičasom identifikovali aj tretieho podozrivého v prípade Skripaľ.
Polícia pri vyšetrovaní útoku na Skripaľa zistila, že nervovoparalytická látka, ktorou mal byť tento bývalý agent GRU otrávený, bola nanesená na rám a kľučku vchodových dverí.
 
Príspevok Skripaľ nepomáhal pri identifikácii ruských špiónov v Estónsku, tvrdí Tallinn zobrazený najskôr Hlavné správy.