Edinburgh 12. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová vidiac, že Londýn tlačí na tvrdý brexit, začína otáčať smer svojej politiky. Chce zabrániť tomu, aby súčasná britská vláda „odstrihla“ Škótsko od Európskej únie.  Začína hovoriť o druhom referende

Na snímke škótska líderka Nicola Sturgeonová

Vo svojom rozhovore pre BBC podčiarkla, že ak sa už ozaj nič nepodarí urobiť, aby Škótsko zachovalo všetky svoje pozície v EÚ, táto krajina bude musieť absolvovať asi aj druhé referendové kolo o nezávislosti od Veľkej Británie a o členstve v Európskej únii. Podčiarkla, že ešte je čas na možné zmeny, ale ak všetko bude pokračovať tak, ako to beží v súčasnosti, druhé referendum by sa v Škótsku mohlo uskutočniť na jeseň r. 2018.

Zdôraznila, že stále apeluje na zdravý rozum a dúfa, že Londýn predsa čiastočne zmení svoj postoj. Myslí si, že do jesene r. 2018 všetko bude jasné. Ak nebude iné východisko, potom sa bude konať referendum. Neskrývala, že súhlasí s mnohými škótskymi nacionalistami, ktorí si myslia, že pozitívne zmeny nenastanú, Londýn svoju politiku nezmení, a preto by sa na jeseň budúceho roku malo konať referendum.

Nicola Sturgeonová podčiarkla, že každý ide svojou cestou: Londýn chce vystúpiť z EÚ, ale Škótsko nechce. Preto, ak Veľká Británia vystúpi z Európskej únie, Škótsko má právo urobiť  svoj vlastný výber a kráčať vlastnou cestou. Zdôraznila, že všetkých čakajú ťažké časy.

Pre Škótsko to môže byť ešte ťažšie. Britské média poukazujú na to, že s tým škótskym referendom to nebude také jednoduché. Odvolávajú sa na britské zákony, ktoré stále platia: Škótsko bude musieť požiadať britský parlament, aby udelil škótskemu referendu právnu silu v súlade so zákonom. Média prízvukujú, že samozrejme, tomu sa budú brániť a robiť prekážky mnohí britskí politici a poslanci britského parlamentu. Určite to s referendom nebude jednoduché…

Eugen Rusnák

Video si môžete pozrieť tu: