Edinburgh, 22. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Danny Lawson)

 

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová vracia úder Londýnu, ktorý preferuje tvrdý brexit. Pozvala všetkých tých, ktorí nesúhlasia s odchodom ich krajiny z EÚ, aby prišli do Škótska a spoločne bojovali proti brexitu

Na straníckej konferencii Škótskej národnej strany v Aberdeene domáca premiérka vyzvala svojich sympatizantov, aby sa nevzdávali a bojovali za svoje ideály a ideály spoločnej Európy. Prízvukovala, že mnohí nechcú, aby Veľká Británia vystúpila z EÚ, presne tak, ako mnohí si neželajú, aby aj Škótsko zostalo za mantinelmi Európskej únie. Vyhlásila, že je solidárna s tými, ktorí otvorene nesúhlasia s politikou Londýnu a takisto, ako ona, nechcú, aby Škótsko „vypadlo“ z EÚ.

Na snímke škótska premiérka Nicola Sturgeonová

Na oplátku Londýnu vyzvala, aby všetci obyvatelia Veľkej Británie, ktorí nechcú, aby krajina, v ktorej žijú, odišla z EÚ, prišli do Škótska a tu spoločne bojovali proti Brexitu. Nicola Sturgeonová prízvukovala, že veľmi veľa Britov chcú zostať v integrovanej spoločnej Európe. Vyjadrila ľútosť, že Londýn zaujal pozíciu, akú zaujal…

Obrátila sa na členov Škótskej národnej strany: „Veľká Británia sa chystá opustiť najväčší jednotný trh. Predstavte si, čo sa stane, ak sa Škótsko rozhodne na ňom zostať: staneme sa magnetom priťahujúcom talenty a investície z celého Spojeného kráľovstva. Vystupujem s otvoreným pozvaním – v Škótsku je dosť miesta pre všetkých. Pokiaľ ste tiež pobúrení politikou vlády vo Westminsteri, rovnako ako my, pripojte sa k nám! Príďte žiť, pracovať, učiť sa a investovať peniaze. Príďte do Škótska a pomôžte nám vybudovať moderný, progresívny a integrovaný štát do sveta štát,“ vyhlásila Nicola Sturgeonová.

Zasa zopakovala, že nezávisle Škótsko zaručí všetkým občanom Európskej únie zachovanie ich práv v krajine po Brexite nezávisle od toho, na akých podmienkach sa dohodne Londýn s Bruselom. Podčiarkla, že o otázke konania alebo nekonania druhého referenda v Škótsku nebude sa baviť s britskou premiérkou Theresou May, pretože to nemá zmysel. Poznamenala, že jediné, o čom môže sa porozprávať s Theresou Mayovou, je to konkrétny termín konania škótskeho referenda, aby mohla dátum oznámiť Londýnu.

Eugen Rusnák