Edinburgh 8. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová dnes vyhlásila, že nestanoví žiadny časový plán pre ďalšie prípadné referendum o nezávislosti Škótska, kým Británia nebude mať viac jasno v tom, ako bude vyzerať jej budúci vzťah s Európskou úniou po brexite. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Na snímke škótska premiérka Nicola Sturgeonová

Premiérkina strana ustúpila od návrhu na nové škótske referendum o nezávislosti toto leto, keď jej Škótska národná strana (SNP) stratila podporu voličov v britských júnových parlamentných voľbách.
“Nebudem uvažovať o žiadnom ďalšom načasovaní (referenda), kým nebudú brexit a podmienky brexitu jasnejšie, kým nebudeme jasne pred sebou vidieť, čo to všetko znamená pre Škótsko,” povedala dnes Sturgeonová v programe moderátora Andrewa Marra na britskej televíznej stanici BBC. “Budeme o časovom pláne znovu uvažovať až vtedy, keď budeme mať viac jasno.”
Škótska premiérka však uviedla, že nálada verejnosti ohľadne budúcich obchodných vzťahov Británie a únie sa od júnových britských parlamentných volieb zmenila, keďže v nich premiérka Theresa Mayová stratila väčšinu.
“Bola by to kolosálna hlúposť, keby Spojené kráľovstvo vystúpilo z jednotného trhu,” dodala Sturgeonová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.