Berlín 24. septembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

V Nemecku sa dnes o 18.00 h uzavreli volebné miestnosti. Voľby, z ktorých vzíde 19. Spolkový snem (Bundestag) krajiny sa skončili
O personálnom zložení nového Bundestagu mohlo dnes spolurozhodovať okolo 61,5 milióna oprávnených voličov.
Šéfka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a nemecká kancelárka Angela Merkelová

Víťazom parlamentných volieb v Nemecku 2017 sa v súlade s očakávaniami stali s jasným náskokom strany únie CDU/CSU.
Do Spolkového snemu sa po prvý raz dostala aj pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), a to hneď ako tretia najsilnejšia strana.
Vyplýva to aj z prognózy volebných výsledkov, ktorú zverejnil dnes druhý program nemeckej verejnoprávnej televízie ZDF.
Podľa nej by strany únie mali získať 33,5 percenta hlasov, sociálni demokrati z SPD 21 a AfD 13 percent hlasov.
Cez hranicu zvoliteľnosti sa jasne dostali ešte tri strany, ktoré budú zastúpené v novom parlamente, liberáli z FDP (10 percent), ako aj zelení a strana Ľavica s predpokladaným podporou deviatich percent voličov.

Strany únie CDU/CSU napriek masívnym stratám vytvoria asi najsilnejšiu frakciu
Najsilnejšou politickou silou v krajine zostane Kresťanskodemokratická únia (CDU) úradujúcej kancelárky Angely Merkelovej spoločne s jej sesterskou bavorskou stranou Kresťanskosociálnou úniou (CSU).
Ich straty oproti zisku 41,5 percenta pred štyrmi rokmi majú však rekordný charakter a predstavujú isté varovanie pre zrejme staronovú nemeckú kancelárku aj v svetle toho, že dnešné zisky sú pre strany únie najhorším volebným výsledkom od roku 1949.
Jej koaliční partneri z SPD dnes zaregistrovali historicky najhorší volebný výsledok a ústami vedúcich činiteľov avizovali zámer odísť do opozície.
Súboj o tretie miesto zvládla s prehľadom pravicovopopulistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorej prítomnosť v Bundestagu vyvoláva značné obavy v širokej časti nemeckej verejnosti a každopádne bude znamenať nóvum na nemeckej politickej scéne.
Nič na tom nemení ani skutočnosť, že sa do parlamentu vrátia liberáli z FDP.
Spomínané strany doplnia na šesticu parlamentných subjektov zelení a strana Ľavica, ktorých naznačené zisky sa markantne neodlišujú od výsledkov spred štyroch rokov.
Právo voliť využilo podľa správ z Berlína tentoraz okolo 75 percent z celkove asi 61,5 milióna oprávnených voličov, čo je viac ako pred štyrmi rokmi (71,5 percenta).

Vedenie SPD chce v reakcii na zlý volebný výsledok odísť do opozície
Vedenie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) sa po historicky negatívnom volebnom výsledku strany vyslovilo za odchod do opozície.
O reakcii vedúcich predstaviteľov strany, ktorej volebným lídrom bol bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, informovala tlačová agentúra DPA a intenetové vydania periodík Bild a Focus.

AfD treťou najsilnejšou stranou v Nemecku, vládu chce “hnať”
Volebný líder protiimigračnej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland, ktorého strana podľa odhadov získala v dnešných voľbách 13,4 percenta hlasov, považuje výsledok za mandát na vyhlásenie boja budúcej spolkovej vláde. Povedal to krátko po zatvorení volebných miestností dnes večer.
“Nech sa prioblečú, lebo ich budeme hnať,” vyhlásil v Berlíne.
“Vrátime nám našu krajinu a náš ľud,” prisľúbil volebný líder tretej najsilnejšej nemeckej strany po dnešných voľbách.