Londýn 17. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)

Začiatkom budúceho týždňa, ešte pred stretnutím G7 v Biarritzi, sa v Paríži stretne Boris Johnson s Emmanuelom Macronom a neskôr v Berlíne s Angelou Merkelovou. Britský premiér sa bude snažiť prelomiť bezvýchodiskovú situáciu týkajúcu sa Brexitu

Ilustračné foto

Ohľadom tejto témy sa Johnson taktiež plánuje telefonicky začiatkom budúceho týždňa spojiť s predsedom vlády Írska, Leom Varadkarom a Donaldom Tuskom, predsedom Európskej rady.

Ako je známe, Donald Tusk Johnsonovi veľmi naklonený nie je. Prednedávnom vyhlásil, že politici, ktorí si vybrali Brexit „bez plánu“ si zaslúžia mať „zvláštne miesto v pekle“.

Podľa všetkého je aj Nemecko rozhodnuté skončiť s touto komédiou tak či tak. S informácii, ktoré zverejnili nemecké noviny Handelsblatt sa dozvedáme, že prípravy EÚ na Brexit sú „do značnej miery kompletné“ a európsky blok by si mal udržať nervy. Z korešpondencie ďalej uniklo že: „Na základe týchto skutočností je dôležité, aby EÚ odmietla opätovne rokovať o dohode o odstúpení“, s dodatkom, že „jednota EÚ pri dodržiavaní dohodnutej dohody o odchode“ je nevyhnutná.

So stretnutia nemeckého ministra financií s britským politikom Sajidom Javidom bola taktiež zverejnená správa, že aj Veľká Británia je rozhodnutá odísť či s dohodou, alebo bez nej: „Užil som si dnes stretnutie s Olafom Scholzom v Berlíne. Spojené kráľovstvo určite opustí EÚ 31. októbra – je v našom spoločnom záujme, aby sme tak urobili dohodou, ale sme pripravení odísť aj bez dohody. “

Aj nemecká vláda si myslí, že existuje „vysoká pravdepodobnosť“ Brexitu bez dohody, pretože je „nepredstaviteľné“, že premiér Veľkej Británie Boris Johnson zmierni svoju tvrdú pozíciu v írskej otázke.

V zákulisí EÚ sa predpokladá, že sa Johnson na nadchádzajúcom samite G7 v Biarritzi bude snažiť nejakým spôsobom vytvoriť tlak na lídrov EÚ. Je však otázne, či sa mu nejaké ústupky vybojovať podarí. Veci sú, ako to vyzerá, už dohodnuté a je dosť nepravdepodobné, že by sa Nemecko, či Francúzsko tak ľahko dali presvedčiť k ďalším ústupkom.

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj