Bratislava 18. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Slovenská komora učiteľov (SKU) a nadácia Zastavme korupciu podali v súvislosti s nefunkčným webovým portálom www.kvalifikacie.sk trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR. Ako uviedli dnes predstavitelia SKU a nadácie, portál v priebehu tohto roka napadli hackeri, čo viedlo k jeho znefunkčneniu. V tejto súvislosti žiadajú celú vec preveriť Generálnou prokuratúrou SR

Na snímke zľava riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková, z nadácie Zastavme korupciu Matej Hruška, viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov Soňa Puterková, prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman

Ako povedal na brífingu prezident SKU Vladimír Crmoman, portál, ktorý stál viac ako 25 miliónov eur, stále nefunguje. Spravuje ho Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý patrí priamo pod Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Podľa Crmomana zrejme kompetentní portál nespravovali adekvátne. “Je naozaj veľmi smutné, že takmer pol roka nikomu táto stránka nechýba,” povedal Crmoman.
“V súvislosti s útokom hackerov na tento portál mohli byť zneužité aj niektoré osobné údaje používateľov tohto webu. Tiež si myslíme, že keby bola uzatvorená zmluva s dostatočnou odbornou kvalitou, tak by k týmto útokom nedošlo. V súčasnosti navyše Štátny inštitút odborného vzdelávania uzatvára novú zmluvu s touto firmou, ktorou má byť portál kvalifikacie.sk opravený, na čo sa minú ďalšie desiatky tisíc eur,” povedala Zuzana Petková, riaditeľka nadácie Zastavme korupciu. “Verejnosť má právo vedieť, prečo vôbec k útoku na tento portál došlo a či skutočne neunikli nejaké citlivé informácie. Chceme tiež vedieť, či bude v tejto súvislosti vyvodená zodpovednosť,” uviedol Vladimír Crmoman. Štátny inštitút uzavrel zmluvu na portál so spoločnosťou Asseco Central Europe, pričom podľa SKU mal rezort školstva ponuku na obdobný portál z Českej republiky, ktorý mal byť zadarmo.
Podľa Crmomana majú učitelia často problém s webovými stránkami, ktoré sú hradené z prostriedkov Európskej únie. “Je problém pre učiteľov nájsť stránku, ktorá funguje zmysluplne, ktorá nemá žiadne problémy a kde sa dajú nájsť všetky materiály. Vyzerá to, že sa zodpovedné inštitúcie o tie stránky starajú, iba keď tečú peniaze z Európskej únie,” doplnil Crmoman. Portál kvalifikacie.sk má slúžiť pre študentov, či učiteľov ako prehľad jednotlivých profesií.
 
Príspevok Školský web za desiatky miliónov eur stále nefunguje zobrazený najskôr Hlavné správy.