Bratislava 27. augusta 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR- Andrej Galica)

Školskí odborári veria, že v novom školskom roku 2017/2018 sa pozornosť politikov aj verejnosti konečne sústredí na riešenie systémových problémov školstva. Zároveň očakávajú zvýšenie platov učiteľov o šesť percent od septembra tohto roka
Na snímke predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) Pavel Ondek

“Valorizácia je výsledkom početných rokovaní medzi sociálnymi partnermi a opakovaného verejného prísľubu ministra školstva. Zároveň sa domnievame, že tento krok by mal vychádzať zo všeobecného presvedčenia zástupcov vlády o potrebe zlepšenia platového ohodnotenia zamestnancov školstva a nemal by byť sprevádzaný nátlakom a vyhrážkami,” uviedol Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV). Podľa nich je nevyhnutné, aby sa platy v školstve zvyšovali aj v ďalších rokoch minimálne tak, ako to uvádza programové vyhlásenie vlády s cieľom podporiť atraktivitu učiteľského povolania. Zároveň bude podľa odborárov potrebné výraznejšie zvyšovať podiel HDP na vzdelávanie a vedu.
Odborári pripomínajú, že v novom školskom roku budú požadovať realizáciu najdôležitejších prvkov reformy školstva, ktoré by mali priniesť zlepšenie pracovných a sociálnych podmienok zamestnancov, odbúravanie administratívnej záťaže učiteľov, či priniesť zlepšenie výsledkov v medzinárodných testovaniach. „Zároveň upozorňujeme, že časté striedanie na poste ministra školstva tak, ako je tomu v súčasnosti, spomaľuje priebeh reformy a opätovne oddiali očakávané reálne výsledky,“ dodali odborári.
Školskí odborári upozorňujú, že v školstve naďalej zostáva skupina nepedagogických zamestnancov, ktorých platové ohodnotenie je nedostačujúce. „Preto budeme v najbližšom období v spolupráci s Konfederáciou odborových zväzov bezpodmienečne trvať na úprave ich tarifnej tabuľky tak, aby začínala na úrovni minimálnej mzdy, od ktorej sa budú odvíjať ďalšie platové stupne a triedy,“ dodal OZPŠaV. Odborári budú v novom školskom roku presadzovať aj zjednotenie kompetencií v rámci regionálneho školstva.
Odborári budú o memorande o sociálnom zmieri rokovať budúci týždeň
Školskí odborári budú v stredu 30. augusta rokovať o memorande, ktoré má zaručiť sociálny zmier až do roku 2020. TASR to potvrdil Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV). Podpisom memoranda podmienil premiér Robert Fico (Smer-SD) zvyšovanie platov učiteľov od septembra. Prijatie memoranda znamená, že odborári nebudú vyvíjať nátlakové akcie voči vláde.
Po podpise memoranda by sa platy učiteľov mali zvýšiť o šesť percent od 1. septembra. Ďalšie zvyšovanie má byť potom 1. septembra 2018 o šesť percent, od 1. septembra 2019 o šesť percent. A nakoniec zvýšenie o šesť percent 1. januára 2020. „Toto je náš návrh, my sme dnes urobili prvé rozhodnutie. Za tento návrh očakávame podpísanie memoranda o sociálnom zmieri. Pokiaľ, a ja to nemôžem vylúčiť, sa rozhodnú predstavitelia školských odborov, že takéto memorandum nepodpíšu, tak urobíme v septembri zmenu a zvyšovanie platov pôjde podľa programového vyhlásenia vlády, teda až v januári 2018,“ uviedol koncom júla Fico.
Pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva, ako aj vysokoškolským pedagógom sa platy zvyšovali v januári 2016, a to o štyri percentá, ďalšie navýšenie bolo o šesť percent od 1. septembra 2016.