Nemecko 27. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:facebook)

Nezisková organizácia v nemeckom Essene sa pred nedávnom podrobila tvrdej kritike kvôli údajnej xenofóbii po tom, čo jej predseda vyjadril obavy, že sa jeho pracovníci budú báť ísť do práce.
Záber z food banky Tafel

Graffiti s nápisom „Sk***í nacisti” sa objavilo v sobotu na niekoľkých dverách a dodávkach potravinovej banky v Essene. Táto organizácia, ktorá sa volá Tafel, sa stala minulý týždeň terčom kritiky, keď oznámila, že odmieta poskytovať členstvo cudzincom a bude uprednostňovať majiteľov nemeckých pasov.

Vo svojom prejave na WDR manažér Jörg Sartor označil tento čin vandalizmu za „detské blbosti” a dodal, že jeho dobrovoľníci sú odhodlaní pokračovať vo svojej práci, i keď s trochu ťažkým pocitom.

Na tlačovej konferencii vo štvrtok Sartor prehlásil, že po tom, čo počet prisťahovalcov stúpol na 75 % všetkých členov potravinovej banky v Essene, sa starší Nemci začali obávať účasti v programe.

Sartor v interview pre Deutsche Welle povedal, že dostal niekoľko sťažností kvôli „príliš veľkej tlačenici a návalu” behom rozdávania potravín.

Sator povedal, že nechápe celý ten humbuk zo strany cudzích účastníkov programu a zdôraznil, že ani on sám, ani jeho dobrovoľníci nie sú xenofóbi. Dodal, že tieto opatrenia sú dočasné a budú zrušené do leta.

Tento krok však vyvolal ostrú reakciu ako riaditeľov iných potravinových bank, tak i politikov. Napríklad časopis Spiegel cituje ministra vnútra Severného Porýnia-Vestfálska Joachima Stampa, ktorý tvrdí, že určujúcim faktorom musí byť „úroveň núdze, nie miesto pôvodu”.