Veľká Británia 13. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Nick Ansell/PA via AP)

Oxfam, jedna z najväčších britských charitatívnych organizácii uznala, že si jej pracovníci po katastrofickom zemetrasení na Haiti v roku 2010 z prostriedkov na humanitárnu pomoc kupovali služby prostitútok, najskôr mladistvých. V tom čase mala organizácia ich chovanie kryť. Britská vláda po organizácii žiada, aby jej o pracovníkoch predala informácie. Tento škandál ohrozuje financovanie organizácie z rozpočtu, informuje iRozhlas.cz
Na snímke logo medzinárodnej humanitárnej organizácie Oxfam

Do škandálu je zaplatený napríklad aj bývalý riaditeľ Oxfamu pre Haiti Roland van Hauwermeiren, ktorý si z peňazí organizácie mal objednávať prostitútky na orgie usporiadavané v prenajatom penzióne v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince.
V roku 2011 zahájil Oxfam prvé vyšetrovanie. V správe sa organizácia zmienila o niekoľkých prípadoch zneužitia.
Následne boli štyria zamestnanci prepustení a dvaja rezignovali. Sámodišiel aj riaditeľ van Hauwermeiren.
Denník The Times napísal, že organizácia sa roky snažila podozrenie ututlať. Organizácia tvrdí, že nenašla dôkaz o tom, že išlo o mladistvé prostitútky.
Od Oxfamu teraz požaduje britská vláda všetky nazhromaždené dôkazy a informácie o pracovníkoch. Podľa ministerky pre medzinárodný rozvoj vedenie zlyhalo, keď neinformovalo úrady.
Vláda od humanitárnych organizácií vyžaduje vodcovské morálne postavenie, inak riskujú stratu financovania z verejného rozpočtu.
Vlani získala britská charita od vlády prostriedky vo výške 34 miliónov libier.
Oxfam sa v reakcii na článok Timesu ospravedlnil. „Odhalené chovanie niektorých zamestnancov spoločnosti Oxfam v roku 2011 na Haiti bolo úplne neprijateľné a v rozpore s našimi hodnotami a štandardmi, ktoré od našich zamestnancov očakávame,“ uvádza sa vo víkendovom prehlásení organizácie.
Cez víkend sa tiež objavili informácie o podobnom chovaní pracovníkov v roku 2006 v Čade. V tomto prípade mal tiež vystupovať van Hauwermeiren.
V čase katastrofy na Haiti mal Oxfam na humanitárnu pomoc prostriedky vo výške zhruba 100 miliónov dolárov. Na ostrove pracovalo 300 zamestnacov Oxfamu.

Britský charitatívny výbor vyšetruje Oxfam za utajenie sexuálneho škandálu
Charitatívny výbor pre Anglicko a Wales začal v utorok vyšetrovanie medzinárodnej humanitárnej organizácie Oxfam pre obvinenia, že zatajila sexuálne škandály na Haiti z roku 2011. Informovala o tom agentúra AP.
Britské média koncom minulého týždňa zverejnili informácie, z ktorých vyplýva, že personál Oxfamu, ktorý pôsobil na Haiti po ničivom zemetrasení z roku 2010, platil tamojším ženám za pohlavný styk.
Podľa vyhlásenia charitatívneho výboru dokumenty, ktoré poskytol Oxfam, naznačujú, že charitatívna organizácia pravdepodobne v tom čase “úplne a priamo neuviedla podstatné podrobnosti o obvineniach”.
Ako informovala spravodajská televízia Sky News, zástupkyňa generálneho riaditeľa Oxfamu v Británii Penny Lawrenceová v súvislosti s týmito informáciami v pondelok odstúpila z funkcie a za správanie humanitárnych pracovníkov na Haiti zobrala “plnú zodpovednosť”. Ospravedlnila sa pritom aj britskej vláde, darcom i obyvateľom Haiti.
David Holdsworth, zástupca výkonného riaditeľa charitatívneho výboru, povedal, že záležitosti, ktoré vyšli v posledných dňoch najavo, “sú šokujúce a neprijateľné”. Podľa neho je podstatné, aby sa situácia náležite prešetrila.