Washington 26. februára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Matt Rourke)

Bývalý rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer potvrdil, že výmenou za finančnú odmenu v rokoch 2012-13 loboval v prospech zblíženia Ukrajiny a EÚ
Na snímke Paul Manafort

Gusenbauer však v rozhovore pre agentúru APA rozhodne poprel, že by bol vodcom tzv. habsburskej skupiny pozostávajúcej z bývalých politikov, ktorú údajne platil Paul Manafort, bývalý šéf volebného štábu súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Agentúre APA Gusenbauer povedal, že sa s Manafortom stretol pri viacerých príležitostiach vrátane cesty do USA, nevedel však nič o jeho nezákonnom lobovaní.
Manaforta z platenia bývalých európskych politikov obvinil v piatok osobitný vyšetrovací tím FBI vedený Robertom Muellerom, ktorý sa snaží nájsť stopy ruského vplyvu na voľby prezidenta USA z roku 2016.
Muellerov tím obvinil Manaforta zo sprisahania, prania špinavých peňazí, vystupovania v úlohe neregistrovaného agenta pre zahraničnú entitu a nepravdivého tvrdenia.
“Habsburská skupina” údajne pozostávala z vysoko vplyvných Európanov, ktorí mohli presadzovať agendu Ukrajiny “bez akéhokoľvek viditeľného vzťahu” s ukrajinskou vládou, uvádza sa v novom obvinení Muellerovho tímu.
Manafort mal týmto expolitikom zaplatiť v rokoch 2012 a 2013 dva milióny eur z účtov offshorových bánk. Skupina následne lobovala medzi členmi Kongresu a inými americkými činiteľmi. Je pritom nezákonné, aby Američan riadil cudzincov lobujúcich v USA bez upovedomenia rezortu spravodlivosti.
Vo vyšetrovacej správe sa píše, že skupinu viedol nemenovaný “bývalý európsky kancelár”. Výraz kancelár sa používa iba v niekoľkých krajinách vrátane Nemecka či Rakúska.
V dokumentoch sa spomína i bývalý taliansky premiér a bývalý predseda Európskej komisie Romano Prodi.
V rozhovore pre sobotné vydanie New York Times Prodi uviedol, že spolu s Gusenbauerom pracovali na zblížení Ukrajiny a EÚ. Dodal, že podľa jeho poznatkov peniaze, ktoré za tento lobing dostával, neprichádzali od Manaforta. Dodal, že nikdy nebol platený žiadnou lobistickou skupinou z Ameriky.