Hoci sa Róbert naoko kajal a snažil sa vinu preniesť na svojho maloletého syna, Krajský súd potvrdil rozsudok prvostupňového. Na súd sa dostavil nielen otec a brat zavraždeného Mareka, ale aj otec a brat brutálneho útočníka.

Nechýbali však ani mladíkovi kamaráti a Róbert Piačka, ktorého Róbert spolu so synom napadli ako prvého a Marek sa mu snažil iba pomôcť.

Sudca pri čítaní prvostupňového rozsudku uviedol, že Róbert so synom napadli Róberta Piačku po tom, ako na neho zavolali, on sa k nim otočil a oni mu odvrkli „Čo čumíš!“ 

Na obranu svojho kamaráta sa postavil nebohý Marek, ktorý sa práve vracal od priateľky. Dvojica obrátila svoj hnev na neho a brutálne ho začala mlátiť, pričom ho kopali a skákali mu po hlave.

Svedkovia počuli, ako Róbert na syna kričal: „Zabime ho! Zabijem ho!“ či „Skap ty sviňa!“ Dokonca mu mal z múrika skočiť na hlavu tak, že z nej vytryskla krv.

Róbert sa vraj na svoj čin najskôr nepamätal a dozvedel sa o ňom až ráno od svojho 13-ročného syna syna, potom sa snažil vinu zhodiť na neho.

Po bitke otec so synom odišli domov, kým Marekovi zavolali ľudia sanitku. Zomrel hodinu aj dvadsať minút po brutálnom útoku na mozgovú smrť v dôsledku masívneho krvácania do mozgu.

„Navrhujem rozsudok zrušiť v plnom rozsahu a vrátiť na prvostupňový súd,“ snažil sa zvrátiť verdikt obhajca obžalovaného.

„Nemal som žiadny úmysel ho usmrtiť a je mi veľmi ľúto ako sa bitka skončila. Navrhujem zrušiť rozsudok a vrátiť prípad na nové prejednanie,“ uviedol pred odvolacím súdom Reška.

Sudca, ktorý povedal aj to, že Reška kade chodil, tade robil zle, mu však nevyhovel a v plnom rozsahu potvrdil pôvodný verdikt – 19 rokov v najprísnejšej nápravnej skupine a následný dvojročný dohľad.

„Nebudem hovoriť nič,“ stroho skonštatoval po verdikte odsúdený násilník.

K verdiktu, ktorý je už právoplatný, sa odmietol vyjadriť aj jeho právnik.

„Čo sme sa dozvedeli, nikto s ním nemal dobrú skúsenosť. A či je trest dostatočný? My sa so synovou smrťou doteraz nedokážeme vysporiadať. V noci mávame zlé spanie a prežívame doslova muky. Mareka nám to už nevráti, teda žiadny trest pre jeho vraha nebude pre nás dostačujúci, no aspoň ne si za to posedí v base. Tam by mal ísť aj jeho syn, pretože z neho rastie to, čím je aj jeho otec, teda násilník. Žiaľ, také je naše súdnictvo,“ povedal po verdikte smutne Marekov otec Marián (49).

„Od súdu dostal síce len 19 rokov, no zaslúžil by si oveľa viac. Ťažko to vnímam, no verím, že mu to zráta Boží súd,“ dodal Marekov brat Martin (26).

Takto došlo k tragédii
Brutálny útok sa stal 11. septembra 2015. Marek (†23) šiel odprevadiť svoju priateľku krátko po polnoci domov. Keď sa vracal zbadal ako Róbert (36) so synom Patrikom (14) útočia na Róbert Piačka. Bolo to kúsok od baru, z ktorého krátko predtým vyšli Róbert (36) so synom Patrikom (14). Tí podľa miestnych začali druhého Róberta prenasledovať.
Dohonili ho pri budove gymnázia, kde ho obaja napadli. Po tom, ako sa ho Marek zastal, toho kruto dobili. „Zabime ho, zabime ho. Ukážem ti, ako nás v škole učili zabíjať židov. Pozri, celý prst mi vbehol do jeho oka,“ vykrikovala podľa svedka dvojica útočníkov pred a počas bitky. Otec so synom Marka zhodili na zem a kopali do neho, pričom väčšina kopancov smerovala do hlavy, ba obaja mu po nej dokonca skákali. Pri brutálnom útoku mu spôsobili také vážne zranenia, ktorým napokon podľahol. Marek bol taký zbitý, že jeho rodina ho nedokázala ani spoznať.