Tripolis 24. septembra 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-AP video)
 
Najmenej 115 ľudí zahynulo a ďalších 383 bolo zranených za posledný mesiac v bojoch medzi súperiacimi militantnými skupinami v líbyjskom Tripolise. Vláda podporovaná OSN, ktorá je na pokraji zvrhnutia, vyzvala Bezpečnostnú radu, aby zasiahla

Ilustračné foto

“Počet obetí môže vzrásť kvôli kritickému stavu viacerých zranených a v dôsledku pokračujúcich bojov,” uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Líbye Wedad Abo Al-Niran pre agentúru Reuters. Ozbrojené skupiny z Tripolisu, ktoré podporujú vládu národnej dohody (GNA), uznanú OSN, však tvrdilia, že neustále v meste hliadkujú a udržiavajú “situáciu pod kontrolou”.
V južných obytných štvrtiach Tripolisu, pozdĺž cesty vedúcej k zničenému letisku sa v súčasnosti nachádza predná línia stretov. Oblasť pripomína regulérnu vojnovú zónu, nachádzajú sa tu zničené opustené domy, zapálené autá a obchody. Každý deň sa tu odohrávajú boje medzi ozbrojenými skupinami na terénnych autách so samopalmi a guľometmi.
Mnohí obyvatelia utiekli zo svojich domovov, keďže sa báli o svoje životy, a teraz sa obávajú, že ich majetok bude úplne zničený a rozkradnutý. Medzitým, podľa organizácie Lekári bez hraníc (MSF), najmenej 8 000 ďalších osôb zostalo uväznených v nebezpečnej oblasti.
Vláda v Tripolise minulý týždeň uznala, že nie je schopná sama obnoviť poriadok v hlavnom meste. GNA sa obrátila na misiu OSN v krajine a požiadala ju, aby “predložila Bezpečnostnej rade informácie o krvavých udalostiach v Líbyi, aby ochránila životy a majetok civilistov”.
Konflikt vyvolala siedma brigáda (tzv. Kaniyat) z východného mesta Tarhouna začala útok na mesto koncom augusta, údajne na základe správ médií o honosnom životnom štýle miestnych militantných veliteľov zo skupín Revolučných brigád v Tripolise (TRB) a Nawasi.
 
Takmer štvrtina migrantov z Lýbie sú údajne bývalí väzni z Tripolisu
V Líbyi naďalej vládne chaos po tom, čo povstanie podporované NATO viedlo k tomu, že v roku 2011 došlo k zvrhnutiu a zabitiu dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího. GNA má v súčasnosti kontrolu nad Tripolisom a západom krajiny, zatiaľ čo východná Líbya je riadená militantnými skupinami so sídlom v Tobruku. Hoci ani nekontrolujú väčšinu krajiny, desiatky militantných skupín vládnu v rôznych lokalitách zákonom zbrane.
Okrem toho, že sa krajina stáva rajom pre teroristov, chaos v Líbyi otvoril dvere obchodovaniu s ľuďmi v súvislosti s masovou migráciou do Európy. Napriek tomu, že počet utečencov v  Stredozemnom mori mierne klesol po tom, čo Taliansko súhlasilo s tým, že bude trénovať a financovať líbyjskú pobrežnú stráž, takmer štvrtina migrantov z Lýbie sú údajne bývalí väzni z Tripolisu.
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres medzitým hovoril o “alarme” v súvislosti so situáciou v Tripolise a naliehal na všetky strany neprehľadného konfliktu, aby dodržali dohodu o prímerí, ktorá bola uzavretá začiatkom septembra. Guterres vyzval tých, ktorí sú zodpovední za “porušenie medzinárodného humanitárneho práva a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv”, aby boli postavení pred súd.
 
Príspevok “Situácia je pod konrolou”…alebo predsa len nie. Líbya žiada o pomoc OSN zobrazený najskôr Hlavné správy.