Káhira 13. marca 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Kamil Zihnioglu)

Najvyšší predstavitelia Egypta a Francúzska hovorili o vývoji v konfliktami sužovanej Sýrii a Líbyi. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v utorok ráno dostal telefonát od svojho francúzskeho náprotivka Emmanuela Macrona, informuje agentúra Anadolu s odvolaním sa na Sísího kanceláriu

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí sa vítajú v Elyzejskom paláci

Lídri hovorili aj o množstve iných blízkovýchodných problémov vrátane boja proti terorizmu, ako aj o bilaterálnych vzťahoch medzi Parížom a Káhirou. Podľa hovorcu egyptského prezidenta sa obaja štátnici zhodli na potrebe posunu v politickom dialógu s výhľadom na ukončenie konfliktov v Sýrii a Líbyi.
Elyzejský palác sa bezprostredne k predmetnému telefonátu nevyjadril.
Sýria upadla do občianskej vojny v roku 2011, keď režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada neočakávanou intenzitou zakročil proti “prodemokratickým” protestom. Líbya je taktiež sužovaná rozvratom od roku 2011, keď sa krvavé povstane zavŕšilo zosadením dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího.
Francúzsko sa nedávno stalo jedným z hlavných dodávateľov zbraní do Egypta – po Spojených štátoch a Rusku. Káhira taktiež pred krátkym časom zakúpila od Francúzska dve vrtuľníkové výsadkové lode triedy Mistral, ako aj 24 kusov viacúčelových stíhacích lietadiel typu Dassault Rafale, pripomína Anadolu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.