Bratislava 14. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Priemysel v SR bude v rokoch 2017 až 2020 potrebovať 45.500 zamestnancov, z čoho by malo byť asi 15 % (7000 osôb) vysokoškolsky (VŠ) vzdelaných a 85 % (38.500 osôb) absolventov stredných odborných škôl (SOŠ). Uviedol to dnes na tlačovej besede Asociácie priemyselných zväzov (APZ) prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Juraj Sinay
Na snímke prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Juraj Sinay

Z potrebného počtu 38.500 osôb so SOŠ vzdelaním by bolo podľa neho možné získať asi 30.500 osôb rekvalifikáciou voľnej pracovnej sily a 8000 osôb sú absolventi SOŠ. “Na trh práce v SR prichádza približne toľko absolventov, koľko si trh práce vyžaduje. Ich štruktúra však výrazne nekorešponduje s dopytom,” upozornil Sinay.
Každoročne podľa jeho slov prichádza na trh práce o 5000 až 10.000 stredoškolských absolventov menej a o 5000 až 10.000 absolventov VŠ viac ako trh potrebuje. “Táto disparita bude pretrvávať aj v nasledujúcich piatich rokoch,” myslí si prezident ZAP.
“Približne 64 % stredoškolských a 53 % VŠ absolventov nepracuje v odbore, ktorý vyštudovali. Vzdelávanie týchto absolventov stojí každoročne viac ako 300 miliónov eur,” dodal Sinay.
APZ reprezentuje 80 % slovenského priemyslu. Tvorí ju šesť zväzov, má okolo 350 členov (firiem) s viac ako 110.000 zamestnancami. Asociácia vznikla spojením najsilnejších zväzov v priemysle s cieľom spolupracovať so všetkými zainteresovanými na riešeniach, ktoré potrebuje priemysel, ale aj celá spoločnosť. Chce tak robiť prostredníctvom efektívneho sociálneho dialógu založeného na odborných argumentoch a analýzach.
Medzi konkrétne ciele APZ patrí podpora stabilného podnikateľského prostredia, presadzovanie zabezpečenia dostatku kvalifikovanej pracovnej sily, spolupodieľanie sa na zlepšovaní podmienok rozvoja aplikovanej vedy, výskumu a inovácií, zvýšenie vplyvu asociácie prostredníctvom tripartity a zabezpečenie rozvoja spolupráce s partnerskými organizáciami a relevantnými inštitúciami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.