Edinburg 21. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Iliya Pitalev)
 

Šéfredaktorka Sputnika a televízneho kanála RT Margarita Simoňanová okomentovala vylúčenie Sputnika UK z Obchodnej komory Edinburgu.

Na snímke Margarita Simoňanová

„Teraz by nám mali odpojiť teplú vodu. Čakáme,” oznámila Simoňanová.
Toto rozhodnutie bolo prijaté kvôli zostreniu rusko-britských vzťahov po otrávení bývalého zamestnanca GRU Sergeja Skripala, v ktorom Londýn bez uvedenia dôkazov obviňuje Moskvu.

 
Porušuje princíp apolitičnosti
Krátko pred tým v Sputniku UK informovali, že výzva mestskej rady Edinburgu ukončiť vzťahy s agentúrou vyprovokovala v médiách kampaň proti nim. Toto zapríčinilo ich vylúčenie.
Taký krok je považovaný za politicky motivovaný a porušujúci zásady nezávislosti.
Rovnako v Sputniku UK okomentovali toto rozhodnutie ako zahanbujúci okamih za celú 230 ročnú  históriu Obchodnej komory a signálom o tom, že „mediálny  a politický tlak môže dospieť k vylúčeniu z tejto podnikateľskej organizácie”.
 
Opatrenie proti ruským médiám
V posledných rokoch sa situácia s ruskými médiami na Západe stáva viac a viac zložitou.
V roku 2015 kvôli sankciám britskej štátnej pokladne banka Barclay’s uzavrela účet medzinárodnej spravodajskej agentúry „Rosija sevodňa”. Vtedy vedenie agentúry kvalifikovalo tento krok ako prejav cenzúry.
V minulom novembri Európsky parlament prijal rezolúciu, v ktorej sa hovorí o nutnosti odporu proti ruským médiám. Pritom za hlavné hrozby v dokumente sú považované Sputnik a RT. Vladimír Putin oznámil, že schválenie tohoto dokumentu svedčí o degradácii predstavy o demokracii v európskej spoločnosti.
Okrem toho Ministerstvo spravodlivosti USA zaradilo do zoznamu zahraničných agentov televízny kanál RT America a partnerskú spoločnosť Sputnik — Reston Translator. Rovnako americké mocenské orgány požiadali, aby sa k nim pridala spoločnosť RIA Global LLC, ktorá vyrába obsah pre medzinárodnú agentúru a rádio Sputnik. Varovanie o možnej registrácii ako zahraničný agent dostala tiež americká spoločnosť Multicultural Radio Broadcasting, vysielajúca rozhlasové programy Sputnik na frekvenciách АМ.
Rad západných politikov, vrátane amerických senátorov a kongresmanov a tiež francúzsky prezidenta Emmanuel Macron obviňovali Sputnik a RT zo zasahovania do volieb v USA a Francúzsku, avšak neuvádzali žiadne dôkazy. Oficiálni ruskí predstavitelia také oznámenie považujú za nepodložené.
 
Príspevok Simoňanová o nových opatreniach vo Veľkej Británii: Čakáme, až nám odpoja teplú vodu zobrazený najskôr Hlavné správy.