Brusel 22. júla 2019 (HSP/Foto:Instagram)

Poslanec Európskeho parlamentu Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska sa vrátil k hlasovaniu europarlamentu o novej šéfke Európskej komisie, bývalej nemeckej ministerke obrany Ursuly von der Leyenovej

Na snímke Michal Šimečka

Podľa progresívca Michala Šimečku proces, akým Ursula von der Leyenová vyhrala hlasovanie v Európskom parlamente je fascinujúcim politickým príbehom.

“Sú minimálne dve jeho interpretácie: tá prvá je mocenská a cynická, a druhá skôr ľudská,” komentuje poslanec europarlamentu.

“Prvá verzia hovorí o tom, že členské štáty si jej zvolením opäť presadili nadvládu nad rozhodovaním v EÚ. Výberom nie príliš známej nemeckej političky, ktorá ani len neprešla voľbami, premiéri ukázali Európskemu parlamentu, kde je jeho miesto. Medzi europoslancami to vyvolalo búrku nevôle. Chvíľu to vyzeralo, že von der Leyenovej v EP neprejde,” približuje Šimečka.

Doplnil, že z rebélie napokon nebolo nič. “Nikto nechcel riskovať ústavnú krízu. Národní premiéri a predsedovia zatlačili na „svojich“ europoslancov, aby sa zachovali zodpovedne. A tak parlament urobil v utorok presne to, čo urobil doteraz zakaždým – podvolil sa Európskej rade. Ponaučenie: mocenská aritmetika nepustí. Nemohlo to dopadnúť inak.”

“Lenže existuje aj druhá verzia tohto príbehu: von der Leyenová uspela jednoducho preto, lebo ukázala, že je dobrá politička. V parlamente nemala ideálnu štartovaciu pozíciu. Niesla si so sebou škandály z Nemecka. Ale napriek tomu za 10 dní dostala na svoju stranu potrebných 383 europoslancov,” opisuje svoj pohľad.

Šimečka na sociálnej sieti Intagram a Facebook tiež uviedol, že von der Leyenová veľmi rýchlo dokázala prečítať situáciu v parlamente. “Naše požiadavky a priority promptne zapracovala do svojho programu. A v neposlednom rade, v utorok ráno – tesne pred hlasovaním – predniesla pôsobivý prejav, z ktorého vyžarovala charizma a odhodlanie.”

“Ponaučenie: nič nebolo dopredu dané. Rozhodol jej osobný politický výkon,” tvrdí Šimečka.

“Mne osobne je tento druhý príbeh bližší. Sám som patril k tým poslancom, ktorí boli na začiatku nerozhodnutí, a ktorých presvedčila sila jej osobnosti. A najmä – táto interpretácia príbehu dáva nádej, že von der Leyenová bude silná a nezávislá šéfka Komisie. Presne takú dnes potrebujeme,” dodáva na záver.

Prešla len tesne

Európsky parlament schválil nomináciu odchádzajúcej nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyen na post predsedníčky Európskej komisie. Hlasovalo za ňu 383 poslancov Európskeho parlamentu, 327 bolo proti a 22 poslancov nehlasovalo. Na schválenie jej nominácie bolo potrebných 374 hlasov, čo znamená, že von der Leyen prešla len tesne.

Ursula von der Leyen sa stane prvou ženou na čele Európskej komisie. Teraz bude pracovať na zostavení celej Komisie. Eurokomisárov nominujú členské štáty, von der Leyen rozhoduje o tom, akej téme sa budú počas mandátu venovať. Avizovala, že ak jej krajiny nedajú dostatok, teda polovicu ženských nominantiek, nebude váhať vypýtať si nové mená. Kandidáti na eurokomisárov budú musieť prejsť vypočúvaním europoslancov. Európsky parlament musí celú Európsku komisiu schváliť.

Von der Leyenovej zaželala  veľa síl a úspechov pri udržiavaní jednoty Európskej únie, ktorá bude aj naďalej presadzovať demokratické hodnoty, aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovenská hlava štátu vo svojom príspevku na Twitteri takisto ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám. „Veľa šťastia, pani predsedníčka,“ dodala Čaputová.

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj