Bratislava 25. marca 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Europoslanec Michal Šimečka na sociálnej sieti reagoval na správy o pomoci Ruska a Číny v boji proti koronavírusu. Podľa Šimečku konšpirátori iba šíria nový nezmysel, že nás Čína s Ruskom nezištne zachraňujú pred pandémiou, kým EÚ nerobí nič. V skutočnosti je to podľa neho inak

Na snímke Michal Šimečka

Rusko, ktoré do Talianska poslalo 9 lietadiel so zdravotníckym materiálom a virológmi, podľa europoslanca nie je faktorom a ich pomoc je vraj v globálnej pomoci pri koronavíruse len relatívne malá a nepodstatná. Navyše Rusko podľa neho ignoruje vlastnú hroziacu pandémiu.

„Čína je iný prípad. Dominuje svetovej produkcii zdravotníckych pomôcok, ktorú komunistický režim počas koronakrízy ešte viac zmobilizoval. Čínske firmy majú napríklad 40-50 percentný podiel na svetovej produkcii ochranných rúšok. Na rozdiel od nás ma Čína už najhoršiu fázu epidémie za sebou, a preto má dostatok materiálu, expertov a skúsenosti na pomoc Európe a zvyšku sveta, kde vrchol pandémie ešte len prichádza,“ píše Šimečka.

Dodáva, že faktom je, že lietadlá z Číny v posledných týždňoch dopravili do európskych krajín relatívne veľký objem materiálu aj viacerých špecialistov. Na druhej strane by sme podľa Šimečku, ale nemali zabudnúť na to, že Európska únia poslala v januári Číne 50 ton zdravotníckeho materiálu, ktorý nám v Európe teraz chýba a preto ho dovážame.

Čínska pomoc podľa Šimečkovho názoru navyše nie je nezištná, ale je previazaná s mocenskými záujmami Pekingu v Európe.“ Okrem dobrého PR a „mäkkej sily“ ide o megaprojekt Hodvábnej cesty a prienik čínskeho vplyvu do strategických odvetví európskej ekonomiky. Prezident Xi v telefonáte s talianskym premiérom Contem explicitne spomenul spoluprácu na „hodvábnej ceste zdravia“. Taliansko je zhodou okolností jednou z mála “starých” členských krajín EÚ, ktoré s Čínou na projekte spolupracujú. Určite môžeme očakávať zvýšenú investičnú aktivitu čínskych firiem v Európe, najmä v situácií, keď mnohým – aj strategickým – podnikom v EÚ hrozí bankrot a zúfalo potrebujú kapitál,“ pokračuje.

Porovnávať, či nám viac pomáha Čína alebo EÚ, považuje za populizmus. „V prvom prípade hovoríme o jednorazových dodávkach materiálu. V druhom prípade hovoríme o nevyčísliteľnej hodnote, ktorú nám prináša členstvo v EÚ – od politickej stability a bezpečnosti cez jednotný trh až po desiatky miliárd EUR, ktoré budeme potrebovať, aby sme sa po korone postavili na nohy. Prvých 2.5 miliardy pre Slovensko je už na ceste.“

Na záver dodal, že EÚ nemá kompetencie v oblasti zdravotníctva, členské štáty si v prvej chvíli nedokázali vzájomne pomôcť, a európske firmy nemajú masívnu produkciu zdravotníckeho materiálu, ako Čína. „Ale to porovnanie nedáva zmysel v žiadnom vesmíre: Čína je náš geopolitický súper, alebo potenciálny strategický partner, alebo oboje naraz – ale EÚ sme my,“ uzavrel.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj