Bratislava 6. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)

Zvýšenie priemernej nominálnej mzdy medziročne o 9,7 % odzrkadľuje pre nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily “uťahujúci sa” trh práce a tiež administratívne zmeny, ako sú príplatky za prácu cez víkend a v noci. V reakcii na údaje Štatistického úradu SR o raste hrubých mesačných miezd za apríl až jún tohto roka to uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová

Ilustračné foto

“Ich rast v druhom kvartáli zrýchlil na nové pokrízové maximum 9,7 %, čím prekonal naše očakávania,” tvrdí. V druhom štvrťroku podľa nej dosiahla priemerná mzda v hospodárstve 1 101 eur, čo je o 97 eur viac oproti rovnakému obdobiu minulého roku. Rast miezd prekvapil analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka, je za ním podľa neho najmä verejná správa. “Silný rast miezd sa však do spotreby dostal len vo výrazne obmedzenej miere,” upozornil.

Mzdový vývoj v druhom kvartáli bol prekvapením aj pre analytičku Poštovej banky Janu Glasovú. “Rast priemernej nominálnej mzdy v našom hospodárstve totiž dosiahol vysoké číslo predovšetkým vzhľadom na spomalenie rastu HDP, ktoré zasiahlo našu ekonomiku v druhom štvrťroku,” povedala pre agentúru SITA . Pozitívny vývoj na našom trhu práce sa podľa nej naďalej prejavuje aj v raste disponibilného príjmu, vďaka čomu rástla v druhom štvrťroku aj spotreba našich domácností. “Mzdový vývoj v nasledujúcich mesiacoch bude závisieť hlavne od toho, ako sa bude vyvíjať globálna ekonomika, a či dôjde k výraznejšiemu spomaleniu ekonomického rastu. To sa následne môže premietnuť aj do spomalenia rastu miezd v našom hospodárstve,” dodala.

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka medziročne stúpla o 9,7 % na 1 101 eur. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, išlo o najvyšší medziročný rast priemernej mzdy od prvého štvrťroka 2008. Po zohľadnení miery inflácie rast reálnej mzdy v apríli až júni dosiahol 7 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 1. štvrťroku 2019 vzrástla o 2,9 %.

Najviac v druhom kvartáli tohto roka zarábali zamestnanci v odvetviach finančné a poisťovacie činnosti, informácie a komunikácia ako aj dodávka elektriny, plynu, a to nad úrovňou 1 890 eur. V jedenástich odvetviach však bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali už tradične zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (657 eur) či v stavebníctve (740 eur).

Medziročne mzda vzrástla vo všetkých odvetviach, relatívne najrýchlejšie vo verejnej správe a obrane (o 20,3 %), v oblasti dodávky elektriny, plynu a pary (o 16,7 %), ubytovacích a stravovacích službách (o 15,9 %) a v umení, zábave a rekreácii (o 14,3 %). Vysoké prírastky zaznamenali aj mzdy v oblasti vzdelávania a v odvetví zdravotníctvo a sociálna pomoc (zhodne o 12,6 %).

Vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji (1 368 eur). V ostatných krajoch sa pohybovala od 832 eur v Prešovskom kraji do 1 033 eur v Trnavskom a Košickom kraji. “Vo všetkých krajoch bolo tempo rastu priemernej mzdy vysoké, v troch krajoch SR zaznamenal nominálny rast úroveň nad 10 %, a to v Banskobystrickom kraji (o 11,3 %), v Košickom kraji (o 11 %) a Nitrianskom kraji (o 10,4 %),” uviedli štatistici. Pre Banskobystrický región sú to podľa ŠÚ SR historicky najvyššie medziročné rasty miezd od roku 2005, teda odkedy sa zverejňujú údaje za jednotlivé štvrťroky. Košický a Nitriansky kraj mali v priebehu tohto obdobia len raz vyšší rast ako v aktuálnom období, v období pred krízou (Košický kraj v 1. štvrťroku 2005 a Nitriansky kraj v 1. štvrťroku 2008).

V prvom polroku 2019 dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hos­po­dárstve hodnotu 1 062 eur. Medziročne sa zvýšila o 8,4 %, reálna mzda vzrástla o 5,8 %. Rast nominálnej mzdy bol o dva percentuálne body rýchlejší ako v rovnakom období minulého roka.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj