Silné zemetrasenie v Indonézií zasiahlo ostrov Jáva, potvrdený je jeden mŕtvy

Jakarta 15. decembra 20117 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Agus Fitrah)

Silné zemetrasenie zasiahlo v piatok neskoro večer najľudnatejší indonézsky ostrov Jáva, kde spôsobilo zrútenie budov a smrť najmenej jedného človeka.
Na snímke evakuácia pacientov z nemocnice po zemetrasení v Banyumase na indonézskom ostrove Jáva

Zemetrasenie nastalo o 23.47 h miestneho času (17.47 h SEČ) a donútilo úrady vydať pre niektoré časti jávskeho pobrežia varovanie pred prívalovými vlnami cunami, ktoré približne po dvoch hodinách zrušili. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Ľudia v mnohých oblastiach vybiehali v panike von z budov a indonézska televízia odvysielala zábery z prehustenej premávky na cestách, keďže obyvatelia unikali preč z pobrežných území.
Úrady potvrdili smrť 62-ročného muža v okolí mesta Ciamis na západe Jávy a z tohto regiónu hlásia aj ďalšie úmrtia a zranenia. Uviedol to hovorca Štátneho úradu pre zmierňovanie následkov katastrof Sutupo Purwo Nugroho.
Podľa hovorcu sa zrútili alebo boli poškodené budovy v niekoľkých veľkých aj malých mestách v strednej a západnej časti ostrova Jáva. “Domy a ďalšie budovy sú poškodené v mnohých oblastiach,” napísal hovorca vo vyhlásení.
Zemetrasenie s magnitúdou 6,5 sa vyskytlo približne v hĺbke 91 kilometrov a americká geologická služba USGS ho lokalizovala na samom okraji pevniny. Silné otrasy cítili okolo 20 sekúnd aj v indonézskom hlavnom meste Jakarta i v ďalších mestách, dodal Nugroho.
Poškodená bola aj nemocnica v meste Banyumas v strednej časti Jávy, pacientov preto evakuovali, oznámila indonézska televízia Metro TV. Indonézia sa nachádza na tzv. tichomorskom ohnivom kruhu a zažíva časté zemetrasenia aj výbuchy sopiek.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)