Berlín 17. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Kay Nietfeld)

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel navrhol v stredu zriadenie expertnej skupiny, ktorá by sa zaoberala výzvami zo strany niektorých poľských nacionalistických politikov, že Varšava by mala dostať od Berlína reparácie za druhú svetovú vojnu. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel

Gabriel však na stretnutí s poľským ministrom zahraničných vecí Jacekom Czaputowiczom dal tiež jasne najavo, že podľa medzinárodného práva a bilaterálnych zmlúv medzi oboma krajinami je otázka reparácií už dlho uzavretá.
Czaputowicz uviedol, že je otvorený myšlienke, že celú záležitosť preskúmajú odborníci. Zdôraznil, že verejná diskusia o reparáciách je v Poľsku dôležitá a touto témou sa treba zaoberať
Obaja politici sa zhodli na tom, že úzke nemecko-poľské vzťahy sú dôležité pre obe krajiny i pre Európsku úniu.
Šéf nemeckej diplomacie tiež uvítal snahy poľskej vlády vysvetliť svoj postoj ku kontroverzným zmenám v súdnom systéme. “Ak by Poľsko chcelo predložiť svoje argumenty k postoju Európskej komisie v takzvanej bielej knihe, neodmietneme sa na to pozrieť,” povedal Gabriel.
Varšava sa dostala do bezprecedentného konfliktu s lídrami EÚ, podľa ktorých súčasná súdna reforma v Poľsku odporuje základným hodnotám Únie. Európska komisia preto iniciovala voči Poľsku konanie na základe článku 7 Zmluvy o EÚ, ktoré by v krajnom prípade mohlo viesť k zbaveniu hlasovacích práv tejto krajiny v Rade EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.