Berlín 15. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Pavel Golovkin)
 
Výsledky nedávneho stretnutia najvyšších pohlavárov NATO rozladili bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela. Donald Trump podľa neho spôsobil, že USA už nie sú spoľahlivým partnerom

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel

Americký prezident podľa Sigmara Gabriela veľkoryso rozdáva dlhodobé garancie severokórejskému diktátorovi a zároveň s tým sa pokúša o zmenu režimu v Nemecku. Toto by Berlín nemal tolerovať, konštatoval niekdajší vplyvný líder nemeckých sociálnych demokratov vo svojom vyjadrení pre časopis Der Spiegel, ktoré následne citoval taktiež denník Bild.
Sigmar Gabriel usudzuje, že Nemecko musí americkému lídrovi tvrdo kontrovať. Donald Trump rozumie iba argumentom z pozície sily, takže Berlín by mu mal ukázať svoju moc. Akákoľvek snaha o ústretovosť z nemeckej strany totiž vedie iba k tomu, že Donald Trump ešte viac stupňuje politický tlak na Berlín. Toto sa musí podľa neho skončiť. Sigmar Gabriel je frustrovaný z toho, ako sa nedarí naladiť nemecko-americký dialóg, na druhej strane však priznáva, že Nemecko sa zatiaľ nemôže úplne odstrihnúť od USA.
Riešením by podľa Sigmara Gabriela mohla byť nekompromisná, jednoznačná, ale hlavne spoločná odveta Európanov voči USA. V tejto súvislosti poukázal na pozoruhodný fakt. Donald Trump totiž požaduje od Európy miliardy dolárov, ktoré USA investovali do konsolidácie NATO a ochrany svojich európskych satelitov, ale nevidí pritom obrovské výdaje Nemecka na utečencov, ktorí sa do Európy privalili v dôsledku fiaska amerických vojenských operácií na Blízkom východe. Aj to je jeden z dôvodov, prečo podľa prieskum ZDF-Politbarometer 89 percent Nemcov už nepovažujú USA za spoľahlivého partnera.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Sigmar Gabriel: “Trump sa usiluje o zmenu režimu v Nemecku” zobrazený najskôr Hlavné správy.