Berlín 25. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Ivan Sekretarev, Pool)

Nemecká vláda musí rešpektovať obavy menších členských krajín Európskej únie a nestavať sa voči nim do pozície kazateľa, a to napriek výzvam, aby sa Nemecko ujalo vedúcej úlohy, pretože 28-členný blok je “oveľa väčší” ako iba Nemecko, upozornil dnes nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel

V článku vydanom pri príležitosti 60. výročia EÚ, ktorý dnes prinieslo online vydanie týždenníka Spiegel, napísal, že “má ústredný význam, ako sa veľké krajiny ako Nemecko správajú k menším krajinám.”

Menšie krajiny EÚ by mali vnímať Nemecko, najľudnatejšiu krajinu bloku a jej najväčšiu ekonomiku a motor, ako krajinu, ktorá má o ne záujem, ale neškolí ich.

“Mali by sme odolať lákaniu Pekingu, Moskvy a Washingtonu, ktorí vždy chcú hovoriť s nami Nemcami – poznamenať, že s radosťou hráme významnú úlohu a chceme mať zodpovednosť – ale že Európa je oveľa väčšia ako Nemecko a môžu nás mať iba spolu,” zdôraznil.

“Nemecko je stabilná krajina a chceme byť tiež kotvou stability pre druhých,” dodal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.