Sydney 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/AAP-Dan Peled)
 
Austrálska sieť supermarketov vo štvrtok oznámila, že prestala predávať ihly. Polícia po celej krajine medzitým vyšetruje vyše 100 prípadov, keď sa ihly na šitie našli v ovocí.

Na snímke prázdne regále, ktoré zvykli byť zaplnené košíkmi jahôd v supermarkete v austrálskom Brisbane

“Podnikli sme preventívny krok: dočasné stiahnutie šijacích ihiel z predaja v našich obchodoch,” uviedol hovorca siete supermarketov Woolworths. “Bezpečnosť našich zákazníkov je našou najväčšou prioritou,” dodal.
Opatrenie prišlo práve v deň, keď austrálsky parlament v zrýchlenom konaní schválil legislatívu sprísňujúcu tresty pre ľudí, ktorým preukážu manipulatívne zásahy do potravín.
Trest pre “potravinových teroristov”, ako týchto páchateľov prezývajú austrálske médiá, sa zvýšil z desiatich na 15 rokov väzenia, informovala stanica ABC.
Niekoľko vlád austrálskych štátov tiež ohlásilo finančnú odmenu vo výške 100.000 austrálskych dolárov (61.900 eur) za informácie vedúce k zatknutiu ľudí, ktorí strčili ihly do ovocia, pripomenula tlačová agentúra DPA.
Škandál sa začal minulý týždeň, keď po celej krajine našli v jahodách, dodávaných do siete Woolworths z farmy v štáte Queensland, ihly na šitie.
Odvtedy sa objavilo po celej Austrálii vyše 100 prípadov nálezu ihiel v jahodách, banánoch a jablkách. To vyvolalo obavy, že prvé správy o ihlách povzbudili napodobňovateľov a “vtipkárov”.
Polícia v štáte Nový Južný Wales totiž zatkla malého chlapca po tom, čo sa polícii priznal, že ukryl ihly na šitie do jahôd – oznámila však, že jeho čin bol zrejme “kanadským žartom”. Chlapec bol podľa niektorých správ teda zrejme napodobňovateľom, a nie pôvodným páchateľom.
Austrálski ministri povzbudzujú spotrebiteľov, aby naďalej kupovali jahody a pomohli tak danému odvetviu. Zároveň však varovali ľudí, aby plody pred konzumáciou rozkrájali.
“Jedna vec, ktorú ľudia môžu zvládnuť lepšie než vláda, je ísť do obchodu a kupovať si jahody,” uviedol minister poľnohospodárstva David Littleproud pre rozhlasovú stanicu ABC.
“Zatočte s týmito parazitmi: choďte do supermarketov a kupujte jahody,” dodal minister.
 
Príspevok Sieť supermarketov v Austrálií prestala predávať ihly po ich náleze v ovocí zobrazený najskôr Hlavné správy.