Sieť čínskych kamier vypátrala unikajúceho reportéra BBC do siedmich minút

Peking 22. december 2017 (HSP/NextWeb/Foto:Pexels)
 
Reportér BBC John Sudworth nedávno nazrel za oponu najväčšieho pozorovacieho systému na svete. V hlavnej úlohe je viac ako 170 miliónov čínskych kamier s uzavretým televíznym okruhom (CCTV). Cvičenie skončilo predvídateľným spôsobom: Sudworth bol spozorovaný a zadržaný približne do siedmich minút
Ilustračné foto

Až 170 miliónov CCTV kamier v Číne je impozantné číslo. Vláda plánuje pridať ďalších 400 miliónov kamier v najbližších rokoch, čím sa niektorí odvolávajú na Orwellovu víziu 1984.
Čínski predstavitelia zároveň tvrdia, že kamery (a ich príslušný softvér) dokážu identifikovať tváre a porovnávať ich s identifikačnými dokumentami, priateľmi, rodinou a kolegami. Kamery dokonca dokážu rozoznať, aké auto podozrivý šoféruje a dokážu prečítať jeho poznávaciu značku. Dokážu odhadnúť vek, etnicitu a pohlavie. A možno ešte prekvapujúce, všetky tieto informácie ukladajú až týždeň.
V teste bol reportér označený za podozrivú osobu a snažil sa čo najdlhšie vyhýbať zadržaniu. Test sa odohral v štvormiliónovej metropole Kuej-jang, píše český spravodajský portál lidovky.cz. Po tom, čo bola do systému zadaná jeho podoba, ho kamery bleskurýchlo zachytili a následne bol obkľúčený a zadržaný príslušníkmi tamojšej polície.
Pre Číňanov je tento scenár realitou. Pre ostatných z nás je to len ukážka toho, čo nás čaká.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)