Peking 12. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 

Hodnota rusko-čínskych vzťahov spočíva v tradičnom priateľstve a ochote vzájomne si pomáhať v zložitých situáciách. Oznámil to čínsky prezident Si Ťin-pching po rokovaní na Východnom ekonomickom fóre.

Na snímke Vladimir Putin a Si Ťin-pching

Podľa jeho slov sa priateľstvo medzi oboma krajinami neustále upevňuje.
„Všeruské detské centrum Oceán vo Vladivostoku prijalo asi 900 čínskych detí, ktoré zasiahlo zemetrasenie. To deťom pomohlo vyrovnať sa s psychickou traumou, ktorú im táto prírodná katastrofa spôsobila. V Číne sa vraví, že priateľa poznáš v núdzi. I v Rusku existuje podobné príslovie — Priateľom nie je ten, kto príde na hostinu, ale ten, ktorý ti pomôže v núdzi,” vyhlásil Si Ťin-pching.
Čínsky líder poďakoval svojmu kolegovi Vladimirovi Putinovi za pozvanie na Východné ekonomické fórum a tiež za vrelé a srdečné privítanie. Predseda Číny uviedol, že vzájomná podpora pri realizácii významných udalostí sa stala skvelou tradíciou Moskvy a Pekingu.
„Fórum sa stalo dôležitým priestorom pre posúdenie kľúčových otázok spolupráce, je významným prínosom vo vzájomnom rozvoji Ďalekého východu a spolupráci v našom regióne. Som si istý, že pri starostlivej organizácii bude fórum úspešné,” dodal čínsky prezident.
Zároveň prisľúbil, že vynaloží maximálne úsilie k upevneniu priateľstva a posilnenie spolupráce medzi oboma krajinami. Tiež prezradil, že do konca tohto roku sa ešte niekoľkokrát stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
 

Príspevok Si Ťin-pching prehovoril o tom, ako je priateľstvo s Ruskom cenné zobrazený najskôr Hlavné správy.