Štokholm 11. december 2017 (HSP/BB/Foto:TASR-Adam Ihse/TT News Agency via AP)

Švédska polícia tvrdí, že správy o sexuálnej kriminalite v novembri vzrástli o 33 percent oproti minulému roku, pričom niektorí tvrdili, že toto zvýšenie je spôsobené kampaňou #MeToo
Ilustračné foto

 
Celkový počet správ o sexuálnych zločinoch v novembri dosiahol 868, podľa štatistík zo švédskej Rady pre prevenciu kriminality (Brå). Vyšetrovateľka Lisa Wallinová poznamenala, že počet sťažností výrazne vzrástol po #MeToo kampani, ktorá povzbudila ženy, aby hovorili o sexuálnom zneužívaní, uvádza švédsky verejný vysielateľ SVT.
Zatiaľ čo mnohé z prípadov #MeToo zahŕňali sexuálne obťažovanie alebo zneužívanie na pracovisku, agentúra neuviedla presný charakter sťažností, ktoré dostala. Všimla si však, že počet správ o znásilňovaní sa od minulého novembra tiež zvýšil o 16 %, pričom 631 osôb uviedlo, že boli obeťami znásilnenia. Celkový počet hlásených sexuálnych útokov sa v tomto roku zvýšil o 8 % oproti minulému roku.
“Vieme, že sexuálne trestné činy sú hlásené polícii, približne jedna z desiatich obetí podáva trestné oznámenie. Po diskusii o MeToo sa však viac ľudí rozhodlo, že tieto udalosti uvedie na svetlo,” povedala vyšetrovateľka Wallinová.
Sexuálne útoky vo Švédsku sú v súčasnosti na najvyššej úrovni od roku 2006, kedy sa začali vydávať výročné správy. V novembri informoval Brå, že 15,6 % respondentov uviedlo, že v uplynulom roku bolo obeťou sexuálneho útoku alebo obťažovania.
Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že väčšina sexuálnych útokov a závažných trestných činov vo Švédsku je spáchaná migrantmi, švédske úrady od roku 2005 odmietajú zverejňovať etnické alebo náboženské zázemie zločincov.
Švédska moderná strana požiadala, aby vláda zverejnila nové štatistiky odhaľujúce etnické zázemie zločincov, ale vláda zatiaľ odmieta. Súkromné ​​osoby sa pokúsili uverejniť údaje, ale vláda sa nedávno rozhodla zrušiť prístup verejnosti k webovým stránkam, ktoré uverejňujú takéto údaje, ako napríklad právny vyhľadávač Lexbase.