Praha/Moskva 13. júla 2018  (HSP/Foto: facebook/ilDisorganico)
 
Pred začiatkom majstrovstiev sveta v Rusku mnohí poukazovali na možný rasizmus a bitky fanúšikov. Našťastie sa tieto predpoklady nenaplnili a šampionát v Rusku sa nesie v pokojnom duchu. Slniečkari si však aj tak museli nájsť nejaký problém. Tentokrát sa im nepáči údajný sexizmus. Mnoho fanúšikov údajne obtažuje reportérky a vysoký funkcionár FIFA dokonca vyhlásil, že sexizmus je aj to, keď sa v televízii často ukazujú zábery na atraktívne fanúšičky.

Ilustračná snímka

Podľa antidiskriminačnej skupiny FARE došlo počas šampionátu približne k 300 prípadom sexizmu, ktoré poškodzujú inak pozitívny imidž turnaja. Spomenul obťažovanie žien i zahraničných reportériek, šéf komisie FIFA pre diverzitu zase upozornil na príliš časté zábery na atraktívne fanúšičky počas televíznych prenosov. Informoval portál Blesk.
Šéf FARE Piar Powar uviedol, že obeťami obťažovania od fanúšikov boli ako ruské ženy, tak zahraničné reportérky priamo pri svojej práci. “Máme zdokumentovaných 30 prípadov, kedy môžeme priamo ukázať na fanúšikov, ktorí sa dopustili sexistického správania na uliciach. To je však zjavne len špička ľadovca, skutočné číslo bude pravdepodobne desaťkrát vyššie,” uviedol šéf organizácie, ktorá monitoruje všetky formy diskriminácie v európskom futbale.
Federico Addiechi, šéf komisie FIFA pre udržateľnosť a diverzitu, vyzval televízie, aby ukazovali menej obrázkov atraktívnych či vyzývavo oblečených žien na tribúnach. Hodlá o tom rokovať s národnými vysielateľmi aj vlastnou produkčnou spoločnosťou.
“Je to normálny vývoj. Riešili sme to zatiaľ prípad od prípadu, keď k niečomu takému došlo a bolo to zjavné,” uviedol Addiechi. Postoj FIFA by mohol byť okrem iného reakciou na hojne zdokumentovaný prípad z úvodného zápasu šampionátu medzi Ruskom a Saudskou Arábiou, kedy bola veľká pozornosť venovaná v hľadisku ruskej modelke, ktorá bola údajne tiež hviezdou filmov pre dospelých.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Sexizmus na MS vo futbale v Rusku? Šéf komisie pre diverzitu skritizoval “príliš časté zábery na pekné fanúšičky” zobrazený najskôr Hlavné správy.