Bratislava 30. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Hlavným sprievodným javom búrok by mal byť silný nárazový vietor, vyskytnúť sa môže aj krupobitie

Ilustračné foto

V pondelok bude podstatne teplejšie ako v nedeľu, denné maximá vystúpia na +32 až +38 °C. Ako informuje iMeteo.sk, večer dorazia od západu búrky, ktoré prinesú nielen ochladenie, ale aj krupobitie a silný vietor. Nebezpečná situácia sa očakáva na západe Slovenska.

Očakáva sa, že v pondelok sa v oblasti Českej republiky na fronte vytvorí búrková línia, ktorá bude postupovať ďalej na východ. “Vo večerných hodinách by mala táto línia postúpiť cez Moravu ďalej na západnú polovicu Slovenska. Modely rátajú s rôznymi alternatívami, predbežne sa však očakáva že zasiahnu najmä severozápad. Búrky by sa mali v Česku tvoriť popoludní a nad naše územie by mali postúpiť vo večerných hodinách,” vysvetľuje stránka iMeteo.sk. Počas dňa sa bude vzduch labilizovať aj v hornatých oblastiach stredného Slovenska. Búrky tu budú mať ťažké podmienky na vznik, no v prípade že vzniknú, tak budú intenzívne.

Hlavným sprievodným javom búrok by mal byť silný nárazový vietor, ktorý môže spôsobiť škody rôzneho rozsahu. Okrem silného vetra by mali byť búrky sprevádzané aj krátkodobými prívalovými zrážkami, no keďže sa budú pohybovať rýchlo, veľmi vysoké úhrny zrážok neočakávame. Miestami sa môže vyskytnúť aj krupobitie.

Ako pripomína iMeteo.sk, minulotýždňovú vlnu horúčav ukončil štvrtkový prechod studeného frontu, ktorý potrápil najmä východ. Vyskytli sa tam silné búrky, ktoré v oblasti Košíc boli extrémne a padali pri nich až osem cm krúpy.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj