Soul 28. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Korea Summit Press Pool via AP)
 
Deň po historickom medzikórejskom summite sa v sobotu aj severokórejské štátne médiá zmienili o tom, že záverečné vyhlásenie vrcholnej schôdzky obsahuje cieľ “úplnej denuklearizácie” Kórejského polostrova.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in (vpravo)

O neobvyklej zmienke o tomto výraze, naznačujúcom ukončenie jadrového programu Severnej Kórey, v správe tamojšej tlačovej agentúry KCNA informovala juhokórejská agentúra Jonhap.
“Severná a Južná Kórea potvrdili spoločný cieľ dosiahnutia Kórejského polostrova bez jadrových zbraní prostredníctvom úplnej denuklearizácie,” napísala KCNA. Oba kórejské štáty sa podľa nej tiež zhodli, že v tejto veci si splnia svoje povinnosti.
Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok na stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom ochotu ukončiť nukleárny zbrojný program svojej krajiny.
Obaja lídri sa dohodli, že ich štáty sa po desaťročiach napätia vydajú na cestu zmierenia, a podpísali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého sa začala “nová éra mieru”. Okrem iného by ešte tento rok chceli nahradiť dohodu o prímerí, ktorou sa pred 65 rokmi skončila kórejská vojna, mierovou zmluvou.
Zaradenie otázky denuklearizácie do tzv. deklarácie z Pchanmundžomu – dediny v pohraničnej demilitarizovanej zóne, kde sa Kim a Mun stretli – bolo označené ako kľúčový úspech doposiaľ len tretieho medzikórejského summitu, skeptici však poukázali na absenciu podrobnejších postupov, ako tento cieľ dosiahnuť, dopĺňa Jonhap.
 
Príspevok Severokórejské médiá spomenuli cieľ denuklearizácie dohodnutý na summite zobrazený najskôr Hlavné správy.