Berlín 9. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik)
 
Predseda vedenia Nemecko-ruského fóra Matthias Platzeck vyjadril názor, že sa projekt plynovodu Severný prúd 2 môže stať kľúčovým faktorom pre vzťahy oboch krajín

Ilustračné foto

Ako uviedol Platzeck v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk, v priebehu mnohých rokov sa medzi Ruskom a Nemeckom vytvárali partnerské vzťahy, ktoré mali blízko k tomu, aby prešli do priateľských. “To sa jasne zmenilo. Vzťahy sú viac než chladné,” oznámil a zároveň zdôraznil, že je potrebné podporovať dialóg.
Vzťahy RF a západných krajín sa zhoršili kvôli situácii na Ukrajine, kde v roku 2014 došlo k štátnemu prevratu, a okolo Krymu, ktorý sa znovu pripojil k RF. Západné štáty obvinili RF zo zasahovania do vecí na Ukrajine a zaviedli sankcie. Moskva prijala odvetné opatrenia, opakovane odmietala obvinenia a oznamovala, že komunikácia pomocou jazyka sankcií je kontraproduktívna. V poslednej dobe sa na Západe čoraz častejšie ozývajú hlasy o nutnosti zrušenia sankcií proti RF.
“Teraz musíme pozerať, kde môžeme nájsť spoločné záujmy, aby sme zase dosiahli veľkú predvídateľnosť… Ja už nehovorím o partnerstve, priateľstve alebo podobných veciach. Je mi to veľmi ľúto, ale tieto časy sú preč,” dodal a poznamenal, že takýmto spoločným záujmom je pre obe krajiny projekt Severný prúd 2.
“Severný prúd 2 sa skutočne môže stať kľúčovým projektom našich vzťahov,” oznámil. Ak podľa neho bude projekt realizovaný, možno to pomôže aj k dosiahnutiu progresu v regulácii na východe Ukrajiny.
Platzeck tiež zdôraznil, že intenzívne vzdorovanie Američanov proti tomuto projektu je spôsobené iba ekonomickými dôvodmi a túžbou po predaji svojho LNG v Nemecku.
S názorom, že kvôli Severnému prúdu 2 bude Nemecko politicky závislé na Rusku, Platzeck kategoricky nesúhlasí. “Nevidím tu záporné strany a závislosť, ale ďalšiu šancu pre rozvoj vrátane rozvoja národných ekonomík v Európe,” uviedol.
Plynovod Severný prúd 2 má prepravovať 55 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne po dne Baltického mora. Bude prechádzať pozdĺž existujúceho plynovodu Severný prúd cez teritoriálne vody či výhradné ekonomické zóny krajín, ktoré sa nachádza na pobreží Baltského mora, teda Ruska, Fínska, Švédska, Dánska a Nemecka. Zo všetkých týchto krajín sa už čaká len na povolenie Dánska.
Spoločnosť Nord Stream 2 AG, ktorá bude prevádzkovateľ plynovodu, podala v auguste žiadosť na alternatívnu trasu, aby sa vyhla Dánsku.
 
Príspevok Severný prúd 2 môže zohrať kľúčovú úlohu vo vzťahoch Nemecka a Ruska, znie z Berlína zobrazený najskôr Hlavné správy.