Rím 21. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Severnú Kóreu zasiahlo najhoršie sucho od roku 2001, v dôsledku čoho tam došlo k závažnému poškodeniu jarnej úrody plodín. Vyplýva to zo štvrtkovej správy Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO)
Úroveň zrážok nedosahovala ani zďaleka priemernú úroveň a tak jarný zber poľnohospodárskych plodín, ako sú pšenica, jačmeň a zemiaky, bol o 30 percent nižší, citovala agentúra DPA údaje FAO.
Ilustračné foto

Plodiny sú pritom v KĽDR od mája do septembra dôležitým zdrojom potravy a FAO v tejto súvislosti upozorňuje, že krajina bude odkázaná na dovoz potravín.
Počas hladomoru v 90. rokoch, ktorý vyvolala kombinácia faktorov hospodárskej krízy a sucha, zahynulo neznáme množstvo Severokórejčanov. Odhady sa líšia, pričom niektoré štatistiky uvádzajú čísla od státisícov až po niekoľko miliónov.
Túto izolovanú krajinu zasiahol hladomor aj v roku 2001 po tom, ako tam zažili najhoršie obdobia sucha za 300 rokov.
Potravinová situácia v KĽDR sa zrejme ešte zhorší, pretože júlové dažde prišli neskoro na to, aby umožnili obvyklé sadenie plodín zberaných v októbri až novembri, informuje FAO.
Svetový potravinový program (WFP) uvádza, že s “potravinovou neistotou” žije okolo 70 percent z vyše 25 miliónov obyvateľov KĽDR. Znamená to, že mnoho ľudí tam trpí chronickou podvýživou a štvrtina detí je zakrpatených.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.