Skopje 5. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)

Druhé kolo prezidentských volieb sa dnes koná v Severnom Macedónsku. Voliči si môžu vybrať medzi kandidátom vládnuceho Sociálnodemokratického zväzu Macedónska (SDSM) Stevom Pendarovským a kandidátkou nacionalistickej strany VMRO-DPMNE Gordanou Siljanovskou-Davkovovou. Z nich ani jeden nezískal v prvom kole pred dvoma týždňami dostatok hlasov na víťazstvo, píše agentúra DPA.

Na snímke prezidentskí kandidáti Stevo Pendarovski a Gordana Siljanovská-Davkovová na plagáte 3. mája 2019 v Skopji. Voliči v Severnom Macedónsku budú v nedeľu hlasovať v druhom kole volieb o novej hlave štátu.

Aby bolo druhé kolo platné, musí sa na ňom zúčastniť najmenej 40 percent z 1,8 milióna oprávnených voličov. Platnosť volieb bude závisieť aj od toho, ako budú hlasovať a či vôbec prídu voliť etnickí Albánci, ktorí tvoria približne jednu štvrtinu obyvateľov krajiny, analyzuje agentúra AP.

V prvom kole 21. apríla získal vysokoškolský profesor Pendarovski 42,85 percenta hlasov a jeho opozičná protikandidátka Siljanovská-Davkovová – takisto vysokoškolská pedagogička – 42,24 percenta.

Súčasný konzervatívny prezident Gjorge Ivanov je v úrade už dve päťročné funkčné obdobia a nemohol opäť kandidovať. Mandát mu oficiálne skončí 12. mája.

Úloha prezidenta je v Severnom Macedónsku z väčšej časti ceremoniálna, výsledok volieb však môže v tejto hlboko polarizovanej krajine vyvolať aj predčasné parlamentné voľby, domnievajú sa politickí analytici.

Volebné miestnosti sa otvorili ráno o 07.00 h a zatvoria sa večer o 19.00 h.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj