Londýn 22. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Severoírske zhromaždenie malo dnes mimoriadne zasadnutie, na ktorom si uctilo Martina McGuinnessa, zosnulého bývalého podpredsedu severoírskej vlády a niekdajšieho veliteľa Írskej republikánskej armády (IRA). V noci nadnes sa tiež tisíce smútiacich ľudí so sviečkami zišli na tichom zhromaždení.

Na snímke Martin McGuinness

Michelle O’Neillová, ktorá v januári nahradila McGuinnessa vo funkcii lídra strany Sinn Féin v Severnom Írsku, zákonodarcom v zhromaždení povedala, že “jeho vodcovstvo a vzor, ktorý predstavuje, budú inšpirovať nás a nasledujúce generácie”.

Predseda zhromaždenia Robin Newton povedal, že 90-minútové zasadnutie umožnilo zákonodarcom spomínať na McGuinnessa “bez ohľadu na rozdielne názory jednotlivých členov zhromaždenia na jeho politiku”.

Severné Írsko “stratilo jednu z najdôležitejších postáv našej politiky za posledné desaťročia a je vyslovene správne, že členovia zhromaždenia sa zišli, aby ocenili jeho prínos”, uviedol Newton.

McGuinness zomrel v utorok ráno v nemocnici v severoírskom meste Londonderry v kruhu svojich blízkych na zriedkavé ochorenie srdca, ktoré mu diagnostikovali vlani v decembri. Mal 66 rokov.

Na rozdiel od svojho straníckeho kolegu a dlhoročného predsedu strany Sinn Féin Gerryho Adamsa sa McGuinness nikdy netajil skutočnosťou, že bol veliteľom IRA, ktorú Británia, Írsko a Spojené štáty pokladali za teroristickú organizáciu, napísala agentúra AP.

Práve koncom 60. rokov sa naplno rozhorel konflikt medzi severoírskymi katolíckymi aktivistami, ktorí bojovali za vystúpenie Severného Írska zo Spojeného kráľovstva a za jeho pričlenenie k Írskej republike, a protestantskou severoírskou vládou. McGuinness sa v necelých 21 rokoch života stal zástupcom veliteľa IRA a jedným z jej najobávanejších bojovníkov, ktorý bol zodpovedný za viacero rafinovane uskutočnených bombových útokov vo viacerých britských mestách.

McGuinness sa potom stal najvyšším lídrom republikánsky orientovanej strany Sinn Féin a všeobecne sa mu pripisuje kľúčová úloha v rokovaniach, ktoré viedli v roku 1998 k mierovej Veľkopiatkovej dohode medzi britskou vládou, Severným Írskom a Írskou republikou. Dohoda zakotvovala mierový proces a deľbu moci v Severnom Írsku.