Soul/Pchjongjang 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Chol Jin)

Severná Kórea zorganizovala dnes v hlavnom meste Pchjongjang zhromaždenie proti Spojených štátom

Zúčastnilo sa ho vyše 100.000 ľudí “zo všetkých prúdov života”, informovala severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.

Severná Kórea zorganizovala v hlavnom meste Pchjongjang zhromaždenie proti USA

Dav zapálených ľudí sa zišiel v duchu hesla “rozdrvíme nepriateľov”, dodala agentúra.

Podpredseda Mestského výboru Kórejskej strany práce v Pchjongjangu uviedol, že všetci stranícki členovia a obyvatelia metropoly “sú plní zápalu a vôle úplne odstrániť amerických imperialistov, zarytého nepriateľa, z povrchu Zeme”.

Na zhromaždení hlasno prečítali aj vyjadrenia vodcu Severnej Kórey Kim Čong-una, ktoré povedal tento týždeň už skôr.

Kim Čong-un v piatok 22. septembra vyhlásil, že prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorého označil za “duševne vyšinutého senilného starca”, “nepochybne nadobro skrotí” streľbou.

Trump v utorok 19. septembra v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku povedal, že Spojené štáty môžu Severnú Kóreu “úplne zničiť”.

Šéf Bieleho domu podpísal vo štvrtok 21. septembra výkonné nariadenie, ktoré posilňuje možnosti Spojených štátov postihovať sankciami zahraničné banky, jednotlivcov a spoločnosti, ak pomáhajú pri obchodovaní so Severnou Kóreou (KĽDR).

Trumpova administratíva, ktorá začala pracovať v januári, vystupňovala rétoriku proti KĽDR a reagovala tým na zrýchlené tempo Severnej Kórey v uskutočňovaní jadrových a raketových skúšok.

Washington takisto vyvíjal tlak na Čínu, hlavného spojenca Severnej Kórey, aby donútila Pchjongjang rokovať o svojich zbrojných programoch.