Severná Kórea zničila svoj jadrový testovací komplex sériou výbuchov

Pchunggje 24. mája 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)
 
Severná Kórea zničila vo štvrtok pred zahraničnými novinármi svoj jadrový testovací komplex. Informovali o tom agentúry AP a Jonhap.

Na snímke ľudia sledujú na televíznej obrazovke satelitnú snímku jadrového testovacieho komplexu Pchunggje na železničnej stanici v Soule vo štvrtok 24. mája 2018

K demolácii jadrového testovacieho strediska Pchunggje došlo hlboko v horách v riedko obývanej oblasti na severovýchode Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Pchjongjang nepozval na túto udalosť medzinárodných inšpektorov.
Podľa agentúry AP, ktorá mala v skupine novinárov svoj televízny štáb, dochádzalo niekoľko hodín k sérii explózií. Tie sa sústredili na tri tunely v podzemnom komplexe a viaceré pozorovateľské veže v okolí.
Na demoláciu testovacieho strediska pozvali novinárov z Južnej Kórey, USA, Číny, Ruska a Británie, pripomína agentúra Jonhap.
Plánované uzavretie komplexu oznámil severokórejský vodca Kim Čong-un pred svojím očakávaným summitom s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ku ktorému by malo dôjsť 12. júna v Singapure.
Severná Kórea nedávno informovala, že v čase od 23. do 25. mája vyhodí do vzduchu štyri podzemné tunely, uzavrie všetky vchody a odstráni ďalšie zariadenia v komplexe Pchunggje.
Čínski vedci už skôr dospeli k záveru, že komplex Pchunggje sa čiastočne zrútil a je nepoužiteľný. Po poslednej vykonanej jadrovej skúške zasiahla vlani v septembri túto lokalitu séria dotrasov, ktorá podľa presvedčenia seizmológov spôsobila zrútenie časti hory Mantapsan, pod ktorou sa komplex nachádza.
 
 
Príspevok Severná Kórea zničila svoj jadrový testovací komplex sériou výbuchov zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)