Pchjongjang 18. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Severná Kórea varovala, že viac sankcií a nátlaku, ktorým čelí, iba prispeje k urýchleniu jej jadrového programu. Ministerstvo zahraničných vecí Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) označilo nové sankčné opatrenia OSN za “ten najzlomyseľnejší, najnemorálnejší a najnehumánnejší čin”, informovala dnes stanica BBC

Severná Kórea v piatok vypália do Tichého oceánu ďalšiu zo svojich balistických rakiet, ktorá preletela ponad severný japonský ostrov Hokkaidó. Pchjongjang tvrdí, že ide o zatiaľ najväčšiu vzdialenosť, akú jeho strela prekonala. Bezpečnostná rada OSN označila túto skúšku, ktorá nasledovala krátko po uvalení nových sankcií, za “vysoko provokatívnu”.
“Zvýšený počet krokov, ktoré podnikajú USA a ich vazalské sily so zámerom uvaliť sankcie a vyvinúť nátlak na KĽDR, prispejú iba k zrýchleniu nášho úsilia o dosiahnutie plnohodnotného štatútu jadrovej mocnosti,” uvádza sa vo vyhlásení severokórejského rezortu diplomacie, ktoré sprostredkovala tamojšia agentúra KCNA.
Pchjongjang taktiež tvrdí, že nové ekonomické sankcie OSN, schválené 11. septembra, sú zamerané na zvrhnutie severokórejskej vlády. Tieto opatrenia nasledovali po šiestom jadrovom teste KĽDR, ktorý sa uskutočnil začiatkom tohto mesiaca.
Niektorí kritici spochybňujú účinnosť týchto reštrikcií, keďže Severná Kórea je naďalej schopná obchodovať na medzinárodnej úrovni, upozorňuje BBC.
Južná Kórea a Spojené štáty medzitým uskutočnili spoločné vojenské cvičenie v oblasti Kórejského polostrovu. Severokórejská otázka bude hlavnou témou nadchádzajúcej schôdze Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.