Soul 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)
 
Severná Kórea odsúdila nedeľu Spojené štáty za ich najnovšie sankčné opatrenia a varovala, že takýto postup Washingtonu by mohol “navždy zablokovať cestu k denuklearizácii Kórejského polostrova. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

Varovanie prišlo niekoľko dní po tom, ako USA oznámili, že uvaľujú sankcie na troch vysokopostavených severokórejských predstaviteľov v súvislosti s porušovaním ľudských práv.
K sankcionovaným patrí Čche Rjong-he, ktorý je považovaný za pravú ruku vodcu KĽDR Kim Čong-una.
Vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí zverejnené oficiálnou tlačovou agentúrou KCNA vyzdvihuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za úsilie zlepšiť vzťahy s Pchjongjangom, dodáva však, že rezort diplomacie Spojených štátov “má v úmysle doviesť vzťahy medzi KĽDR a USA späť do minuloročného stavu”.
Trump a Kim Čong-un sa na historickom summite v Singapure v júni tohto roka bez bližších podrobností dohodli na denuklearizácii Kórejského polostrova.
Odvtedy však sotva došlo k pokroku, keď Washington zdôrazňuje, že zachová sankcie voči Severnej Kórei, pokým sa úplne a overiteľne nezbaví jadrových zbraní. Pchjongjang v jednom bode odsúdil požiadavky USA ako “gangsterské”.
 
Príspevok Severná Kórea varovala, že sankcie USA môžu zablokovať denuklearizáciu zobrazený najskôr Hlavné správy.