Soul 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/KRT)

Severná Kórea varovala Spojené štáty, že budú čeliť dôsledkom svojho rozhodnutia pokračovať v spoločných vojenských cvičeniach s Južnou Kóreu, ktoré sa konajú každý rok a Pchjongjang ich zakaždým odsudzuje ako nácvik invázie.
Na videosnímke severokórejský vodca Kim Čong-un

Podľa pondelňajšieho vyhlásenia hovorcu severokórejskej armády, ktoré dnes prevzala agentúra DPA zo severokórejskej tlačovej služby KCNA, by mal Washington rátať s “neľútostnou odplatou a potrestaním”. Vyjadril sa tak deň po začiatku tohtoročného juhokórejsko-amerického cvičenia, ktoré potrvá do 31. augusta.
“Spojené štáty ponesú plnú zodpovednosť za katastrofické dôsledky takýchto bezohľadných a agresívnych vojnových manévrov, keďže si zvolili vojenskú konfrontáciu s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR),” dodal citovaný hovorca.
Tohtoročné cvičenie Ulchi Freedom Guardian sa začalo krátko po výmene ostrých vyhlásení medzi Pchjongjangom a Washingtonom, aj keď sa zdá, že Severná Kórea minulý týždeň upustila od zámeru vypáliť svoje rakety do blízkosti tichomorského ostrova Guam, ktorý je územím USA.
Šéf tichomorského velenia amerických síl Harry Harris dnes zdôraznil, že pokiaľ ide o riešenie “výziev”, ktoré predstavuje severokórejský režim, najdôležitejším “štartovacím bodom” je diplomacia. Juhokórejský prezident Mun Če-in zase v pondelok vyhlásil, že Soul nemá “vôbec v úmysle zvyšovať napätie” a zámienkou na jeho zvyšovanie by nemalo byť pre Pchjongjang ani prebiehajúce vojenské cvičenie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.