Soul 30. marca 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Caballero-Reynolds)

Bezohľadné poznámky amerického ministra zahraničia Mikea Pompea jasne ukazujú, že Washington nemá v úmysle obnoviť jadrové rokovania s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), tvrdí Pchjongjang. Zároveň varuje, že teraz nútený splatiť „trápenie, ktoré uvalili Spojené štáty na našich ľudí“

Na snímke Mike Pompeo

Pompeo počas nedávneho stretnutia ministrov zahraničia krajín skupiny G7 vyzval medzinárodnú komunitu, aby vyvinula väčší tlak na KĽDR, aby sa vzdala svojho jadrového programu. Podľa severokórejského stanoviska, pripisovaného tamojšiemu neidentifikovanému ministrovi zahraničných vecí zodpovednému za rokovania s Washingtonom, Pompeove poznámky dokazujú, že USA nemajú žiadnu stratégiu na zastavenie „odpočítavania ku konfrontácii“. Aké kroky Severná Kórea podnikne, stanovisko nespomína.

Jadrová diplomacia medzi Pchjongjangom a Washingtonom stagnuje od minuloročného februára, keď summit amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom neuspel pre nezhody o sankciách proti KĽDR. V decembri Kim vyhlásil, že sa už viac necíti povinný zachovávať moratórium na jadrové testy a rakety dlhého doletu, ktoré si krajina sama na seba uvalila, a že čoskoro predstaví „novú strategickú zbraň“. Počas ostatných týždňov KĽDR vykonala viacero raketových a delostreleckých testov.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj