Soul/Washington 15. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)

Severná Kórea po najnovšej skúške balistickej rakety stredného doletu, ktorá preletela ponad Japonsko, pohrozila ešte ráznejšími krokmi voči “nepriateľskej politike” USA. Washington naopak vyzval Čínu a Rusko, aby zvýšili tlak na Pchjongjang, informovala agentúra Jonhap.

Ilustračné foto: Na nedatovanej snímke, ktorú zverejnila severokórejská vláda 3. septembra 2017, severokórejský vodca Kim Čong-un na neznámom mieste

V súvislosti s najnovším raketovým testom KĽDR sa ešte dnes popoludní (newyorského času) zíde na mimoriadnom zasadnutí za zatvorenými dverami Bezpečnostná rada OSN.

“Ak Spojené štáty budú pokračovať v súčasnom kurze, podnikneme ráznejšie kroky v záujme našej sebaobrany,” píše sa v dnešnom komentári oficiálneho denníka severokórejskej komunistickej strany Rodong sinmun (Robotnícke noviny).

Spojené štáty by sa podľa novín mali ukončiť doterajšiu nepriateľskú politiku voči Pchjongjangu a prestať sa miešať do záležitostí Kórejského polostrova.

Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson po najnovšom raketovom teste vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo ďalšie opatrenia voči režimu severokórejského vodcu Kim Čong-una. Osobitne Čína a Rusko by podľa neho mali dať jasne a konkrétnymi krokmi najavo, že ďalšie podobné “nezodpovedné odpaľovanie rakiet” zo strany KĽDR nebudú tolerovať.

Tillerson zároveň varoval Severnú Kóreu, že sa ďalším stupňovaním napätia môže dostať iba do hlbšej diplomatickej a ekonomickej izolácie.
Juhokórejský prezident Mun Če-in v reakcii na najnovšie odpálenie severokórejskej rakety nariadil striktnú implementáciu poslednej série sankcií Bezpečnostnej rady OSN.

Zároveň nariadil vláde, aby sa pripravila na ďalšie severokórejské provokácie, ktoré podľa neho budú s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovať. Podľa prezidenta je potrebné zintenzívniť prípravy aj na prípadnú hrozbu použitia biologických a chemických zbraní či útokov elektromagnetickým impulzom.

Juhokórejská armáda dnes na pokyn prezidenta vykonala aj manévre v Japonskom mori, v rámci ktorých bola vykonaná skúška balistickej rakety Hyunmoo-2. Vláda v Soule však súčasne potvrdila úmysel zintenzívniť dodávky humanitárnej pomoci pre najviac ohrozených obyvateľov KĽDR.