Pchjongjang 11. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Ahn Young-joon)

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí vydalo v sobotu prvé oficiálne vyhlásenie k ceste amerického prezidenta Donalda Trumpa po Ázii a ostro skritizovalo Trumpa za pokusy o denuklearizáciu Severnej Kórey (KĽDR)

Ilustračné foto: Muž sleduje na TV obrazovke miestne správy, kde ukazujú amerického prezidenta Donalda Trumpa (vľavo) a severokórejského lídra Kim Čong-una

Ministerstvo dodalo, že Trumpova cesta “je cestou vojnového štváča hľadajúceho konfrontáciu s našou krajinou, ktorý sa pokúša pripraviť nás o jadrový obranný zastrašovací zbrojný arzenál”.

Severokórejské ministerstvo obvinilo amerického prezidenta z pokusov démonizovať Severnú Kóreu, izolovať ju od medzinárodného spoločenstva a oslabiť jej vládu.

Vo vyhlásení sa tiež uvádzalo, že “nerozumné výroky starého blázna, akým je Trump, nás nikdy nezastrašia, ani nezastavia náš pokrok. Práve naopak, toto všetko nás ešte viac uisťuje, že naše rozhodnutie podporovať ekonomický rozvoj a zároveň budovať jadrovú silu je naozaj oprávnené – a ešte viac nás to núti urýchliť dokončenie budovania našej jadrovej sily”.

Podľa dostupných informácií Severná Kórea neuskutočnila žiadny test rakiet ani jadrových zariadení od 15. septembra, čo jej pomerne dlhá prestávka po rýchlej sérii testov zo skoršieho obdobia tohto roka.

Prezident Trump v piatok vo vietnamskom prímorskom meste Danang na summite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) vyzýval svetových lídrov, aby vyvíjali väčší tlak na Severnú Kóreu, nech sa vzdá svojho jadrového programu.

Trump už aj vo štvrtok na návšteve Číny verejne vyzval tamojšieho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby sa snažil využiť svoj vplyv na Severnú Kóreu. Trump vyhlásil, že Peking môže vyriešiť problém s KĽDR “ľahko a rýchlo”.