Pchjongjang 11. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)
 
Severná Kórea odmietla všetky návrhy USA na denuklearizáciu polostrova a nazvala ich “gangsterskými”, uvádza to CNN s odkazom na zdroje v diplomatických kruhoch.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

Podľa zverejnených informácií americká strana pravidelne predkladala KĽDR konkrétne návrhy úplného odmietnutia jadrových zbraní pre všetky etapy tohto procesu, od začiatku do konca. Niektoré z nich sa týkali predovšetkým kontroly priebehu vytvorenia denuklearizovaných zón a lehôt plnenia.
Jeden z úradníkov sa domnieva, že príčinou tejto diplomatickej slepej uličky sú nezrozumiteľné sľuby, ktoré si dávali vzájomne prezident USA Donald Trump a severokórejský prezident Kim Čong-un počas júnového samitu. V dokumente pripravenom na základe výsledkov tohto stretnutia neboli uvedené ani časové rámce ani konkrétne sľuby alebo kontrolné body, čo umožňuje obom stranám vysvetľovať výsledky samitu podľa svojho.
Novinové zdroje vysvetľujú, že Washington nakoniec vyžaduje úplnú denuklearizáciu polostrova a úplnú kontrolu tohto procesu a odmieta rušiť sankcie. Pchjongjang to považuje za príliš veľký ústupok a požaduje najskôr podpísanie mierovej dohody a zrušenie sankcií.
 
Príspevok Severná Kórea odmietla “gangsterske” jadrové odzbrojenie zobrazený najskôr Hlavné správy.