Washington/Singapur 4. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Jacquelyn Martin)
 
Spojené štáty oznámili v piatok zavedenie dodatočných opatrení proti Severnej Kórei v snahe zabrániť tejto krajine v dosahovaní “nezákonných príjmov”. Severná Kórea vyjadrila nespokojnosť

Na kombosnímke sú minister zahraničných vecí Mike Pompeo a vodca KĽDR Kim Čong-un

Nové sankcie boli podľa tlačovej agentúry AP uvalené na jedného z predstaviteľov severokórejskej Banky zahraničného obchodu, ktorý pôsobí v Moskve, ako aj na podnik spojený s touto bankou, uvádzaný pod názvom Korea Ungum Corporation. Na sankčnom zozname pribudli aj čínska spoločnosť Dandong Zhongsheng Industry and Trade Co. a ruská komerčná banka Agrosojuz, keďže podľa Washingtonu vykonávajú činnosť v prospech uvedenej severokórejskej banky.
“Naše sankcie zostanú v platnosti, kým nedosiahneme konečnú, plne overenú denuklearizáciu Severnej Kórey,” zdôraznil vo svojom vyhlásení americký minister financií Steven Mnuchin. Jeho rezort v tejto súvislosti upozornil, že Rusko by malo v súlade s príslušnou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN z roku 2016 vyhostiť dvoch Severokórejčanov, ktorí pracujú v Moskve pre severokórejskú Banku zahraničného obchodu.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo medzitým počas návštevy Singapuru varoval Rusko, Čínu a iné krajiny pred obchádzaním medzinárodných sankcií, ktoré majú vytvárať nátlak na Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich jadrových zbraní, informovala AP.
Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho preto v sobotu vyjadril znepokojenie v súvislosti s postojom USA voči tomuto izolovanému štátu. Napriek tomu je stále pevne odhodlaný realizovať jadrovú dohodu, ktorú s Washingtonom dosiahli v júni. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.
Podľa severokórejského šéfa diplomace USA čoraz hlasnejšie vystupujú za zachovanie sankcií voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Ri Jong-ho to uviedol v Singapure na rokovaní s  rezortnými partnermi zo Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).
Ri Jong-ho povedal, že zatiaľ čo Severná Kórea “iniciovala opatrenia dobrej vôle” vrátane “moratória na jadrové a raketové skúšky a demontáže areálu jadrových skúšok”, Spojené štáty sa vrátili k predchádzajúcemu prístupu voči KĽDR, ktorý je “ďaleko od zámeru ich lídra”.
 
Príspevok Severná Kórea je znepokojená postojom USA zavedením sankcií voči Severnej Kórei a spolupracujúcim subjektom zobrazený najskôr Hlavné správy.