Rím 22. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hamada Elrasam)

Taxikár sa utopil na severe Talianska pri prudkých búrkach, ktoré spôsobili záplavy v mestách a zničili most. V utorok o tom informovala hasičská služba, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP

Ilustračné foto

Farmári na juhu krajiny spaľovanom horúčavami medzitým vydali varovnú správu, že sucho podľa očakávania vážne postihne tamojšiu úrodu.

V pondelok evakuovali vyše 100 ľudí z provincie Alessandria, pričom hasiči podnikli 900 zásahov od severu až dolu po juh, teda od Milána po Janov – hladina záplavových vôd totiž stúpala a zatopila cesty aj železničné trate.

Taxík zmietlo v meste Capriate d’Orba (v provincii Alessandria), kde sa zrútil most, keď sa rieka vyliala z brehov. Brazílskemu pasažierovi sa podarilo z vozidla uniknúť a prežil tak, že sa držal stromu, napísali miestne médiá.

V inej časti regiónu zasiahnutého búrkou sú nezvestní dvaja muži vo veku 61 a 84 rokov, oznámili hasiči.

Hladina rieky Pád stúpla za 24 hodín o vyše 3,5 metra, uviedla talianska hlavná poľnohospodárska asociácia Coldiretti. Hladina jazera Maggiore (Lago Maggiore) sa takisto blíži k historickej výške.

Taliansko “zažíva od začiatku jesene vyše tri búrky denne, čo je o 18 percent viac než v tom istom období vlani”, uviedla asociácia. “A aj keď je sever pod dažďovými mrakmi… na juhu rekordné horúčavy a nedostatok dažďových zrážok vyvolávajú strach zo sucha,” dodala. Taliansko podľa nej pociťuje “vplyvy klimatickej zmeny, pričom výnimočné prejavy počasia sa stávajú bežnou vecou”.

Asociácia ďalej poznamenala, že v stredomorskom Taliansku je “jasný sklon k tropikalizácii” – krajina zažíva “bláznivú jeseň, ktorá sa zaraďuje medzi desať najhorúcejších jesení od roku 1800, pričom teplota presahuje priemer o 1,27 stupňa Celzia”.

Častý výskyt extrémnych výčinov počasia bude podľa očakávania pokračovať: sever bude bičovaný prudkými lejakmi a farmárov na juhu bude ohrozovať strata úrody.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj